Професионална гимназия по строителство и архитектура „Лубор Байер” – Стара Загора кандидатства и спечели проект по програма за мобилност на ученици и преподаватели с цел обучение в чужбина. Програма „Еразъм” е продължение на друга европейска програма – „Леонардо”, по която гимназията има спечелен проект през 2014 година, а през 2015 по „Еразъм“ е реализиран проект в Испания.
„Системи за саниране на сгради, изучавани в условията на дуално обучение“ е темата, с която училището кандидатства и получи възможност за реализиране на двете дейности по проекта – мобилност на група учители, които да се запознаят с дуалната система на обучение в Германия, и практика на ученици в професионалния център в град Котбус. Така през месец април за Германия пътува групата на преподавателите, а на 22 май 2016 година на обучение в град Котбус заминават 20 ученици и двама придружаващи ги преподаватели. Целта на посещението и на двете групи е да наблюдават системата на дуално обучение (паралелно придобиване на знания в училище и предприятие) в друга държава, която е член на Европейския съюз.
Професионалният център за практическите занятия в град Котбус е тренировъчна база за различни строителни специалности. Сградата е високо енергийно ефективна, изградена почти изцяло от естествени материали. Представлява огромно нагледно средство, направено така, че да се вижда конструкцията и всички материали, които са използвани при изграждането. Създадена е възможност, през прозрачни елементи по пода, да се виждат дори елементи от канализационната инсталация.
За обучението в Германия разказва инж. Христина Петрова, преподавател по „Технология на строителството” и „Компютърно чертане в строителството” в ПГСАГ „Лубор Байер“ – Стара Загора.
„По време на двуседмичния престой в немския град учениците работиха по две основни системи за саниране на сгради: Фасадни топлоизолационни системи и Сухо строителство, което е част от модернизацията на сградите по време на тяхното саниране. В първата задача децата бяха разделени на две групи и трябваше да направят топлоизолация на стена. Бяха мотивирани и се трудиха усърдно. Направиха много добро впечатление на домакините, като изпълниха прецизно изискванията на наставника от германския център. Германският екип определено заявява желание на работим заедно и занапред. Може би е интересно, че след изпълнението на поставената задача, всичко се разваля, а материалите се сортират и извозват. Не се пести стиропор, целта е учениците да усвоят максимално дадена технология. В края на обучението всички се убедиха, че санирането в Германия не се различава съществено от това в България. Естествено, че има разлика в стандарта. В България се работи с по-високи коефиценти на топлопреминаване на ограждащата конструкция. Но съществената разликата при работата е в изискванията за прецизност и педантичността, с която германците следят за изпълнението.
Част от съпътстваща културна програма беше пътуване до Берлин и Дрезден, до Tropical Islands – изкуствен екзотичен остров близо до Берлин, в който децата имаха възможност да се позабавляват.
Извън програмата, като допълнителен жест, нашите домакини бяха организирали посещение в Българското посолство в Берлин. Българските групи са надеждни и са предпочитани от обучителния център в Котбус“, споделя със задоволство инж. Петрова.
Групата на 10-те преподаватели от ПГСАГ „Лубор Байер“, който са избрани да отидат на обучение в Германия, също преминава през няколко етапа на подбор. Най-важни при класирането им са резултатите от направен тест, въпросите на който са изцяло свързани с дуалната система за обучение.
„Постарахме се да усвоим методите на обучение при дуалната система, за да можем успешно да ги прилагаме в България, споделя инж. Димитър Господинов, преподавател по „Транспортно строителство“ в ПГСАГ „Лубор Байер“- Стара Загора. Посетихме два професионални центъра – във Франкфурт на Одер и в Котбус. Най-важното при дуалното обучение е връзката между училищата, професионалните центрове и браншовите камари.
Браншовите организации са тези, който определят колко кадри ще им трябват. Осигуряват финансирането, но са и контролното звено. Те определят какви изпити ще положат учениците по време на обучението си. Задачата на Професионалния център е само да даде теоретичните знания и практическите умения.
С дуалната система се решава проблемът с търсенето и предлагането на кадри. Няма безработни специалисти. Ако искаме и в България дуалната система на обучение да работи добре, е необходимо и тук да бъдат изградени специализирани центрове за професионална подготовка“, допълва инж. Господинов.
Проектите по програма „Еразъм+“ винаги успяват да мотивират положително учениците. Всички младежи знаят, че ако покажат максимум знания през годината, ще имат уникална възможност за едно незабравимо преживяване със съучениците си в един модерен и различен свят.
На ПГСАГ „Лубор Байер“ – Стара Загора пожелаваме още много спечелени проекти и много амбициозни млади хора, който да прославят името на училището по света!
[ad id=“111661″]
Гинко билоба е едно от най-старите дървета в света и е известно със своите лечебни…
Днес, 24 декември 2024 г., най-търсената дума в Google в България е "Бъдни вечер". Това…
„Игри на волята“ е едно от най-популярните риалити предавания в България, което привлича зрители с…
Гладиаторите са емблематична част от историята на Древен Рим, известни със своите смъртоносни битки в…