Почти половината от редакциите на географски статии в Уикипедия са направени от едва пет държави, установява проучване на Оксфордския университет, пише The Guardian,цитиран от Агенция „Фокус“.
45 процента от редакциите на класифицирани като “географски” материали в онлайн енциклопедията са от Великобритания, САЩ, Франция, Германия и Италия.
Нидерландия, която дори не се класира сред първите десет според брой на редакциите все пак има повече редакции от всички африкански държави заедно.
Според учените, ръководени от д-р Марк Грейъм от Интернет института към висшето учебно заведение, изследването показва, че “местните гласове рядко представляват и определят собствена си страна”. Вместо това, заможните държави имат непропорционално силен глас в поддържаната от доброволци енциклопедия. Оказва се, че държави, които разполагат с голям брой редактори могат да “определят продукцията на познание за по-малките държави”.
Екипът е фокусирал вниманието си върху статии с географска насоченост, за да покажат неравномерното участие. Трудно е да се каже кой трябва да е автор на статия по въпрос на теоретичната физика, но няма спор, дали авторът на статия за град или местност в Найроби, например, трябва да е местен.
Още едно откритие на проучването е, че от малкия брой редакции, идващи от по-бедни държави, голяма част са за Европа и Северна Америка, което допълнително задълбочава влиянието на развития свят върху съдържанието на Уикипедия. “Дори в Уикипедия, сочена като най-отворената и включваща платформа в мрежата, виждаме, че страните с ниски доходи са представени в значително по-малка степен от икономически напредналите региони. Европа и Северна Америка, които имат високи нива на интернет достъп определят виждането на света за по-малко влиятелните държави, вместо хората, които живеят в тях”, посочва Грейъм.
Уикипедия от дълго време се опитва да се справи с липсата на разнообразие сред редакторите, филтриращи избора на статиите, които се създават и разширяват. Кралското общество, една от най-старите британски научни институции е подело инициатива, която да изравни дисбаланса между половете. Въпреки положителните резултати обаче, според повечето изчисления само един от всеки десетима редактори на Уикипедия е жена, въпреки че двата пола са поравно представени сред читателите.
Омега-3 мастните киселини са есенциални мазнини, които играят ключова роля за здравето на човека. Тялото…
„Биг Брадър“ е едно от най-известните риалити шоута в световен мащаб, оставило своя отпечатък и…
Гинко билоба е едно от най-старите дървета в света и е известно със своите лечебни…
Днес, 24 декември 2024 г., най-търсената дума в Google в България е "Бъдни вечер". Това…