Започва дългоочакваният ремонт на тракийския храм край Старосел. Най-голямото древно светилище на Балканския полуостров и в Югоизточна Европа може всеки момент да се срути. Сводът на могилата пропада, а светилището вътре е аварийно укрепено с дървени подпори, които са изгнили от влагата. Поради това храмът е затворен за посетители.
Реставрацията ще започне от купола, който през зимата се свлече под натиска на дъждовете и снеговете. „Свалихме над 1000 кубика. Мисля, че беше пръст. Разкрихме купола отгоре. Сега предстои да се направи една шапка от бетон, което ще спре това свличане на земните маси и няма да има проблем. Отпред има много неща, които трябва да бъдат ремонтирани“, обясни Румяна Младенова от отдел „Реставрация“ на Министерството на културата.
След като укрепят храма отвън, археолозите и реставраторите ще влязат и вътре. Дървените подпори ще бъдат премахнати и ще се направи стабилно метално скеле, което да държи конструкцията. Реставрацията ще струва 360 хиляди лева, които ще бъдат осигурени от Министерството на културата.
Храмът в Старосел е открит от покойния археолог Георги Китов. През 2000-та година той доказа, че гробницата датира от края на V век пр. н. е. и най-вероятно е на тракийския владетел Ситалк.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…