Фермерите с унищожени животни заради заболяването Заразен нодуларен дерматит ще получат два милиона лева подкрепа чрез инструмента de minimis.
Предложението предстои да бъде гласувано от Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“, съобщиха от пресцентъра на Министерството.
Подпомагенето, което ще получат стопаните за едри преживни животни (ЕПЖ) под селекционен контрол на възраст над 24 месеца е 900 лева, за ЕПЖ от 12 до 24 месеца – 720 лева, от 6 до 12 месеца – 540 лева, за животни под 6 месеца сумата е 320 лева. За останилите животни предложената ставка възраст над 24 месеца е 350 лева, от 12 до 24 месеца -280 лева, от 6 до 12 месеца – 210 лева, за животни под 6 месеца сумата на помощта е 140 лева.
Днес /2 май/ се разпределят 100-те хиляди ваксини от третия транш, с което ще бъдат имунизирани всички едри преживни животни в Южна България. Следващата седмица ще бъдат доставени още 350 хиляди дози, с които ще бъдат ваксинирани и възприемчивите животни и в Северна България. Към днешна дата в страната са регистрирани 124 огнища на заболяването. Броят на засегнатите животни към момента е 2164, а тези които са умъртвени са 2012.
Във връзка с общоевропейската криза в сектора, Министерството предлага изменения в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти. С промените се предвижда изрично да се забрани използването на думата „млечен“ или нейни производни в наименованието на имитиращите продукти.
Променя се и начинът на етикетиране, като надписът „Имитиращ продукт“ трябва да бъде с големина на шрифта най-малко 75% от този, с който е изписано наименованието на продукта. Втората цел е да се повишат възможностите за информиран избор и да се гарантират правата на потребителите. Имитиращите продукти ще се предлагат на пазара единствено и само в опаковки.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…