Созопол е живописно черноморско градче в Югоизточна България. Намира се на около 35 километра южно от Бургас и на около 210 километра източно от Стара Загора. Разположен е на няколко малки полуострова в южната част на Бургаския залив.
Созопол е наследник на гръцката колония Аполония. Той е сред от най-старите градове в България. От античността до XVII век градът е процъфтяващ търговски център.
Със своето културно-историческо минало, със запазената си архитектура от XVIII – XIX век, с плажовете си и ежегодните празници на изкуствата Аполония Созопол привлича множество туристи от страната и чужбина.
Той е разделен на Стар и Нов град, между които се намира Морската градина. Старият град е разположен на малкия полуостров Скамний, вдаден между Созополския залив и залива Коренята. Скамний е свързан чрез изкуствен насип и вълнолом с остров Свети Кирик.
В акваторията на Созополския залив се намират остров Свети Иван и разположеният до него малък остров Свети Петър.
Археологическите проучвания доказват повече от 7 хилядолетия културна традиция. Първите селища в Созополския залив възникват в епохата на неолита в края на 6-ото хилядолетие пр. н.е. През 610 г. пр. н.е. преселници от малоазийския град Милет основават на Созополския полуостров град-държава, наречена Аполония. В развитието си тя бележи забележителен разцвет. През V век са издигнати здрави крепостни стени и обществени сгради. През 72 г. Аполония е завладяна от римския пълководец Марк Лукул. Градът е опожарен и разграбен, а прочутата статуя на бог Аполон, намираща се в него е отнесена като военен трофей в Рим.
През I век от новата ера градът е възстановен. След приемането на християнството като официална религия селището е наречено Созополис.
През V – VI век Созопол се сдобива с нови крепостни стени, част от които могат да се видят и до днес. За първи път градът влиза в границите на Българската държава по времето хан Крум през 812 година.
През 1974 година с постановление на Министерския съвет Старият град на Созопол е обявен за музей. Там са запазени около 180 жилищни сгради от средата на XVIII и началото на XIX . Къщите в Стария град са изградени от камък и дърво и принадлежат към така наречения черноморски архитектурен тип.
Старият град е прекрасно място за романтични разходки с малките си, тесни улички, които ви извеждат на изненадващи места. Съчетанието на старите къщи с живописните скали на морския бряг е вълшебно.
Интересни туристически обекти са и Археологическият музей и Художествената галерия. През 2010 при археологически разкопки на близкия остров Св. Иван бяха открити мощите на св. Йоан Кръстител. Те се намират в храм „Св. св. Кирил и Методий” в града и привличат много поклонници.
В Новия град има много хотели, къщи за гости, заведения за хранене и забавления.
Много туристи посещават града по време на ежегодния фестивал „Аполония“, който се провежда в края на лятото.
Созопол е красив по всяко време на годината – когато и да го посетите ще останете очаровани!
8-годишен художник от гр. Попово спечели наградата на кмета на Стара Загора Живко Тодоров, съобщиха…
Празнични богослужения - програма, съобщиха за ЗАРАТА На 22 декември в 9:00 часа в катедралния…