[ad id=“263680″]
Като за начало трябва да прецените дали Вашето семейство или Вие самите сте готови да направите тази крачка. Отглеждането на мини зайче не е съвсем лесна задача. То изисква някои специфични грижи. Освен това преди да вземете зайчето вкъщи, трябва да се уверите, че нямате алергия към косматковци. Ако до тук всичко е наред, то следвайте следващите стъпки.
Клетката е от голяма необходимост при отглеждането на мини заек, особено докато е все още бебе. Бихте могли да се сдобиете и с аквариум за декоративния Ви заек, но трябва да знаете, че той не е особено удобен за почистване, налага се да измислите начин за покриването му, тъй като ушатковците обичат да прескачат всякакви прегради, а и когато порасне зайчето има опасност да се счупи. Хубаво е да вземете по възможност по-голям дом на мини питомеца. Дори и в началото да Ви изглежда прекалено голям за толкова малко животинче, не забравяйте, че само след няколко месеца той ще порасне. Вземете ли малка клетка, в последствие ще Ви се наложи да закупите друга. Съобразете се и с това къде във Вашия дом ще има подходящо място за тази клетка. В по-големите магазини можете да откриете всякакви причудливи клетки – например има някои на два или три етажа, с проектирано място за укритие и тоалетна. Те изглеждат наистина добре, но за съжаление не са по джоба на всеки. Дори и да вземете най-обикновена клетка, Вашето декоративно зайче няма да Ви се разсърди. Просто ще го пускате по-често на разходки, за да може да се разтъпква.
[ad id=“263680″]
Поилката е един от основните и задължителни аксесоари на всяка клетка или аквариум. Уверете се, че е добре закрепена. Хубаво е да вземете средно голяма поилка, а ако нямате възможност през деня да сте до заека, тъй като сте ангажирани, то вземете по-голям размер. Декоративният заек се нуждае средно от 120 мл вода на ден. Хубаво е да сменяте водата всеки ден, защото иначе се развиват вредни микроорганизми, които могат да навредят на любимеца Ви.
Това е другият задължителен атрибут на всеки заешки дом. Можете да вземете порцеланова или по-тежко стъклена паничка, за да не може зайчето да си разсипе яденето. Ако се спрете на пластмасов вариант, то много ще сгрешите. Освен, че гранулираната храна ще е винаги разсипана по пода, ще е и стабилно надъвкана. Има вероятност зайчето да глътне част от пластмасата и да нарини коремчето си.
[ad id=“263680″]
Някои хора слагат вестници, но вие не го правете. Има голяма възможност докато декоративния заек гризе вестника, да се натрови. За това слагайте само талаш. Но нека да е закупен само от зоомагазини – там той е обезпаразитен. Ако не послушате този съвет като нищо може да докарате на питомеца си бълхи или дори гъбички. Един друг съвет, насочен към качеството на постелята. Той е купувайте само българския, защото е с по-големи трици. Вносният е много прахообразен и освен, че не попива, ушаткото започва да киха от него, като по този начин бихте могли да му предизвикате алергия. Има и гранулирана постеля. Малко по-скъпа е, но е с доста високо качество, така че ако можете да си я позволите, я пробвайте.
[ad id=“263680″]
Зайците могат да бъдат отглеждани както при – 20 градуса, така и при по-високи положителни температури. Оптималната температура за отглеждането на декоративен заек е +20 градуса, колкото е и в повечето стаи в дома Ви. Много е важно през летните горещини да не го извеждате на слънчева тераса, тъй като може да получи топлинен удар. Също така не го дръжте и зимно време на студено. Вярно е, че могат да бъдат отглеждани и при ниски температури, но все пак този вид зайци са по-глезени и вероятно тези условия няма да му понесат.
Успех с отглеждането на декоративния заек!