ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 146, 1980 г.
ЗАДАЧА НА МЛАДИТЕ
УСПЕХИ НА ТЕХНИЧЕСКОТО И НАУЧНО ТВОРЧЕСТВО НА СТУДЕНТИТЕ ОТ ВИЗВМ ● НАУЧНИ РАЗРАБОТКИ С ПОГЛЕД КЪМ ПРАКТИКАТА ● МЛАДИТЕ ПРЕПОДАВАТЕЛИ И ДВИЖЕНИЕТО ЗА ТНТМ
Старозагорският период от развитието на Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина донесе не малко за признанието на делото му като ковачица на надеждни млади кадри за селското стопанство.
Нова страница откри и движението за техническо и научно творчество на студентите от института. Техните научни и експериментаторски работи се реализират в два клуба за ТНТМ – към ветеринарно-медицинския факултет по зоотехника, и влизащите в тях 22 кръжока по приложно-технически дисциплини.
-Това са – сподели доцент Иван Николов, председател на клубния съвет за ТНТМ в института – 175 ентусиазирани млади хора, чиято цел е да спомогнат за разрешаването на някои проблеми на животновъдството и ветеринарната медицина, най-общо на въпроси на селското стопанство.
Примери, които разкриват тази дейност, има много: организираната тази година научна студентска сесия по време на седмицата на комсомолците от ВИЗВМ по въпросите на организационната, обществено-политическата, научната, художествената и спортната дейност. Представени бяха 58 разработки от 73 участници.
Своето име студентите, участници в кръжоците, защитиха и преди месец в Пловдов, където взеха участие в републиканската сесия, организирана във Висшия селскостопански институт „Васил Коларов”. Докладвани са петнадесет теми, две от които – на студентките Теодора Мирчева и Мариета Ножарова, завоюваха първи места. Имаше и други награди. Тук следва да се отбележи, че тези две работи са с изключителна практическа насоченост.
Делегация на студенти взе неотдавна участие в научна сесия, организирана от Ветеринарния институт в Будапеща – Унгария, с две премирани разработки.
На състоялата се на 28 ноември тази година в Института по памука първа в окръга младежка научно-техническа конференция по селското стопанство се отличават работите на студентите Димитър Панайотов, Мирослав Василев.
-Интересно е да се отбележи – каза асистент Любомир Лашев, председател на клуба за ТНТМ към ветеринарно-медицинския факултет, – че работите, които ние предлагаме, проблемите, над които се трудят кръжочниците, са на много високо научно ниво. Но ние сме недоволни от техния брой. Не отговарят на силите и възможностите ни. Наша цел е да включим повече хора в движението за ТНТМ, да се поемат нови теми и което е немаловажно, тези разработки да не остават на ниво теоретична работа, а да отиваме към нейното реализиране в практиката. Т. е. да преминат в дипломна работа, наричана при нас докторска теза на студенти. Второ, да обхванем и насочим научната работа на младите преподаватели от факултета. Тази цел преследваме с подготвяната научна сесия съвместно с Централния научноизследователски ветеринарно-медицински институт в София и Института в Пловдив.
Замислите на клуба за ТНТМ при факултета не свършват до тук. Те предвиждат да се разкрие клуб на младия преподавател и по-късно, когато това стане факт, той да прерасне в клуб на младите преподаватели от двата факултета, където да се обединят силите им на творци, да се насочат към онези проблеми, стоящи пред научно-техническото творчество, които са неотложни.
-Най-сериозните ни разработки – продължава Любомир Лашев – са на студентите Румяна Мутафчиева по проблемите на лечението на птици с антибиотик, на Димитричка Иванова по диагностицирането на вирусни заболявания по телетата; работата на Петър Петров за диагностициране на аборти при кравите – изследвания, имащи голяма практическа стойност.
-Приносът на нашите кръжоци – сподели и асистент Иван Григоров, председател на клуба за ТНТМ към зоотехническия факултет – е предимно в разработването на актуални въпроси от областта на промишлените технологии при отглеждането на селскостопанските животни.
Например разработката на Димитър Панайотов на технология за промишлено производство на овче мляко. Темата на Мариета Ножарова за някои нови аспекти в използването на промишлени отпадъчни продукти като консерванти при силажирането. Или работата на Мирослав Василев, третираща проблеми относно угояването на породи свине.
-В заключение – казва доцент Иван Николов – целта на движението на младежкото техническо творчество в института е включването на оптимален брой млади хора в активна творческа работа в кръжоците. И може би най-главното е да се търси отговор на онези въпроси, които са проблеми в селскостопанската практика, за да можем по-пълно да откликнем на стратегическата задача, поставена от нашата партия – все по-пълно задоволяване на населението с храна и продукти от животински произход. Тази задача лежи днес на плещите на младите.
Пламен ДАЧЕВСКИ
Директорът на училището успокоява Огулджан и Йомер, че Айбюке са праведни момичета. Харика и Толга…
Осман припада. Началник Рафет натопява Умут за информатор. Парс веднага се обажда в разузнаването да проучат…