Лора Трайкова-Гонсалвес, която живее в Рио де Жанейро, е българка, която се е заразила с опасния вирус Зика. Тя разказва по телефона пред „24 часа“, че инфекцията започва като обикновен грип, но 5 дни по-късно се появяват и обриви.
Лора подозира, че се е заразила от комар по време на карнавала в Рио, когато със съпруга си е прекарала доста време навън. Отчита като грешка, че не е използвала репелент против комари.
Преди две седмици жената усетила, че се разболява – имала болки в цялото тяло и вдигнала температура. Отишла на лекар на следващия ден, но от клиниката заключили, че е обикновен грип, защото нямала обриви. Пет дни по-късно обаче вече забелязала първите зачервявания. Отначало решила, че става въпрос за алергична реакция, защото вече била преживяла нещо подобно, а и се била излагала на силно слънце. Не след дълго обаче започнала да усеща болки и скованост в двата си показалеца и в ходилата.
Отишла отново на лекар и там станало ясно, че е заразена със Зика. Лора обяснява пред „24 часа“, че за медицината вирусът е все още доста непознат и не се знае дали тя ще успее да си изгради имунитет.
„Всъщност различното усещане при Зика, в сравнение с познатите ни в България вирусни инфекции, е само изтръпването и болките в ръцете и краката“, обяснява Лора.
„Ако ви ухапе комар, приносител на Зика, болестта ще се развие след около 10 дни и би трябвало да отшуми в рамките на 3-5 дни“, разказва Лора. „Грешката ми беше, че не използвах репелент, нито пък съм се хранила с кой знае колко богати на витамини от групата Б храни, както се препоръчва“, разсъждава още жената.
Лора казва, че познава и още една българка, която вече е прекарала вируса. А само докато Лора е била в поликлиниката, още четири жени са били диагностицирани с вируса.
В края на ноември 2015 година Министерството на здравеопазването на Бразилия предупреди, че вирусът Зика може да предизвика увреждане на плода при бременните жени и да доведе до микроцефалия – вроден дефект, при който размерът на черепа на бебето е значително по-малък. Това води до изоставане в умственото развитие, слухови, зрителни и други увреждания. Френски учени обявиха, че са доказали връзка между вируса Зика и заболяването „Синдром на Гилен-Баре“, съобщи reuters.com. При него имунната система напада част от нервната система. Той обикновено става няколко дни след излагането на вирус, бактерия или паразит.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…