Categories: Здраве

В действие, чистници! Домашният прах води до затлъстяване

Има още един аргумент да поддържате изрядна чистота в дома – учени доказаха, че прахът по пода и мебелите активизира рецептор, който отговаря за наднорменото тегло.

[ad id=“225664″]

При какви условия се задейства сложният механизъм, засега не е ясно. Британски учени установиха, че прахолякът „събужда” за работа рецептор PPAR-?, който регулира мастната обмяна в тялото и отговаря за увеличаването и смъртта на клетките.Предишно проучване сочи, че много съединения, в това чисто и широко разпространените органофосфати, също влияят на рецептора, съобщава „Дейли мейл”. До този момент обаче не беше доказано на кои процеси влияе това и какви рецептори активизира. След това учените правят анализ и изследват химическите съединения в домашния прах. Те са агентите, с които човек съжителства всеки ден. Особено пагубно влияят на малките деца.

Изследването сочи, че 28 от 30-те полулетливи съединения в домашния прах са слаби или умерени антагонисти на PPAR-? – други думи те могат да се свързват с рецептора и да го активизират. Учените установили признаци на активизиране на този рецептор в повече от половината от 25-те образци на домашен прах, който те събрали от къщи, офиси и спортни зали. Следващото проучване ще е насочено към последиците от хроничното въздействие на тези вещества, дори когато концентрацията им във въздуха е слаба.

Досега домашният прах беше обвиняван като причинител № 1 на алергии. В България почти всеки трети има една или друга форма на алергия, като една от най-често срещаните е алергията към домашния прах. Малко известно е, че алергията не се причинява от самия прах, а от малки кърлежи, които са толкова малки, че се носят заедно с въздуха. Вдишването на тези микроскопични кърлежи става заедно с домашния прах, откъдето идва и наименованието на този вид алергия.

[ad id=“263680″]

Попаднали в дихателната система, тези кърлежи започват да отделят протеин. Повечето хора не реагират, но една част е свръхчувствителна. Имунната им система се обърква, припознава тези белтъци като чужди тела и започва да се бори с тях, в резултат на което се наблюдава алергична реакция.

Красимира Янкова