Categories: Здраве

В помощ на родителите – Играчките според възрастта на детето

Първите играчки

От 2 до 3 месеца: Дрънкалки. Трябва да бъдат леки и не много големи/около 12 см. на дължина/, да могат да се мият и да не са чупливи. На-добре да са едноцветни, в ярък цвят, за предпочитане – червен.

От 3 до 4 месеца: Дрънкалки от закачени на връвчица пластмасови топки, завързани за решетката на креватчето;играчка в ярък цвят, закачена на креватчето.малки звънтящи предмети.

[ad id=“225664″]

От 5 до 7 месеца: Играчки, стимулиращи стремежа на бебето към придвижване, като малки цветни топки, леки и звънтящи играчки.

На 8 месеца: На тази възраст децата вече могат да държат по една играчка едновременно в двете ръце. Харесва им да удрят играчките една в друга и да ги хвърлят на земята. Това трябва да бъдат играчки, лесни за манипулиране, които да издават звук и да не са чупливи.

От 9 до 10 месеца: Това е моментът, когато детето започва да изразява емоционалността си. Играчките ще бъдат мечета и кукли – от плат или плюшени.

[ad id=“263680″]

До 12 или 15 месеца: Децата започват да изучават играчките. Играят си с парчета плат с ярки цветове, с шумуляща хартия, съдове, които могат да се пълнят и изпразват, с пластмасови кутии за отваряне и затваряне.

От 12 до 18 месеца: Когато децата проходят, трябва да им се дават балони и леки топки с ярки цветове, които да не се пукат лесно. Така децета тичат след тях и упражняват способността си за предвижване.

От 21 до 24 месеца: Децата започват да се качват и слизат по стълби на четири крака или като се държат с едната ръка. Забавляват се с игри, които им помагат да упражняват пазенето на равновесие: колички за теглене с връвчица, дървени животни на колела, камиончета и т. н. Стълби, пързалки, наклонени повърхности. Пумпали, тротонетки и велосипеди, с или без педали.

[ad id=“236999″]

Големи модули от пластмаса, леки, но стабилни, по които децата да могат да скачат и да си правят с тях барикади. Куклени къщички, съобразени с височината на детето. З а статичните занимания – на маса – конструктори с едри и лесни за скрепяне части, игри за вгнездяване, кофички и лопатки.

Да се избягва децата да се оставят дълго време на играчки, върху които могат да се люлеят или в проходилките.

 

 

 

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.