В Русия забраниха в кината и трилъра „Номер 44“ – не представял подходящо СССР от 50-те години

Министерството на културата на Русия спешно забрани да се прожектира американския трилър „Номер 44“ (Child 44), разказващ как през 50-те години в бившия СССР издирват сериен убиец на деца. Филмът с участието на Том Харди, Венсан Касел, Гари Олдман и Нуми Рапас трябваше да излезе на екран в страната на 17 април, а някои кина можеше да го прожектират и от днес.
Според министъра на културата Владимир Медински обаче „Номер 44“ не представял страната от онова време, а бил някаква кървава кайма с някакви орки и вампири. Такива филми изобщо не бива да се показват в нашата страна, допълва той, пише „Дневник“.

child-44Сюжетът изкривява историческите факти и дава „своеобразна трактовка на събитията до, по време и след Великата Отечествена война, както и на образите и характера на съветските граждани“, се казва в съобщението на министерството.
„Номер 44“ е по мотиви от произведението Child 44 на британския писател Том Роб Смит. В него главният герой Лев Демидов, служител на Министерството на държавната сигурност на СССР, разследва през 1953г. поредица убийства на деца в провинцията, докато се сблъсква с тоталитарната система, отказа на органите на реда да признаят съществуването на сериен убиец, настояват той да се отрече от собствената си жена и накрая го отстраняват от разследването.
В основата на книгата е биографията на Андрей Чикатило – зловещ сериен убиец и канибал, убил между 1978г. и 1990г. убива поне 53 души. Авторът обаче казва, че „един от главните герои е съветска Русия – чудовищна смес от ужас и абсурд“.
Свалянето от екран на „Номер 44“ ще донесе загуби на разпространителя му за Русия от поне 50 милиона рубли. Прогнозите за предстоящия уикенд го поставяха на пето място по приходи. Разпространителят е превел на собствениците на филма Lionsgate аванс и вероятно ще опита да си възстанови част от сумата.
Загубите от маркетинга и рекламата за „Номер 44“ вероятно ще са около половин милион рубли, не е известно дали кино театрите няма да поискат обезщетение заради внезапната промяна в програмата им.
Случващото се не е ново за Русия – през 2001г. ветерани от войната настояха (безуспешно) да бъде спрян „Враг пред портите“, защото принизявал ролята на защитниците на Сталинград.
„Борат“ обаче бе спрян през 2006г. , защото „може да засегне определени чувства на някои категории граждани“. През 2012г. на френския документален филм „Нападение срещу Русия“ по книгата на Александър Литвиненко и Юрий Фелщински „ФСБ взривява Русия“ бе отнето разрешението за прожектиране, защото нямало директен договор между разпространител и производител. Със същия мотив бяха спрени „Бент. Делото „Литвиненко“, „Фабрика за изтезания или педагогически опит“, „Лоботомия“ (за отношенията Русия-Грузия) и беларуския „Плошча“ за президента Александър Лукашенко.
През 2014г. не бе позволено прожектирането на „Заповядано е да се забрави“, разказващ за избиването от отряд на НКВД на измисленото чеченско село Хайбах през 1944г. по време на депортирането на кавказки и кримски народи.

Неотдавна бяха забранени театрални постановки на руски трупи заради неподходящо представяне на православието, морала и т.н.


image0 (9K)