Селото е разположено в Средна гора, на 490 м и само на 22 км северозападно от Стара Загора и на 7 км от Старозагорските минерални бани. Ограждащите го планински върхове са с височина от 600 до 750 метра надморска височина. На 7 км северно от селото се издига вр. Руя (812 м.н.в.), от който се разкрива красива панорама към Централна Стара планина и Казанлъшката котловина с протичащата през нея р. Тунджа.
Стари предания разказват, че на 5 км северозападно от днешното село, около извора наречен „Топлика“ е съществувало селище. В близост до него е минавал широк път, който е свързал Пловдив и Карлово с Баните и Стара Загора. През 60-те години на 20-ти век учителят-пенсионер Петко Дончев от Казанка, който много години проучва миналото на своето родно село, изказва предположението, че името Рахманлий произлизало от една местност в близост до тяхното село, която и сега се наричала Рамана или Рахмана. Там според една легенда имало старо село с такова име, което след опожаряването му от турците, около 1714 година, се било разселило.
Към 17 семейства от неговите жители основали сегашното Казанка, а други се изкачили на билото на Средна гора, поели на запад, след това се спуснали по Светиниколския проход в южните склонове на планината, заселили се и нарекли селото си Рахманлия. Освен на легендата, Петко Дончев се основава и на сходството на говорните езици на двете села. Селото, което е било само с българско население често е подложено на нападения от кърджалии и башибозуци. От него излизат много народни закрилници, най-известен от които е Ботевия четник Стоян Димов Терзиев – Стоян Войвода.
До 20-те години на ХХ в. освен традиционния поминък зърнопроизводство в селото е било развито и и кюмюрджийството – производството на дървени въглища, а също и розопроизводството. Казанка е едно от първите села, пренесли розата по южните склонове на Средна гора. По време на Освобождението съседните до селото хълмове са били покрити с розови градини. След войните (1914 – 1918) те са занемарени и много от тях заместени с тютюн.
Църквата, строена през 1857 г. върху основите на заемала почти същата площ, но по-ниска и по-дълбоко вкопана черква. Местните смятат, че църквата им има спешна нужда от ремонт и се страхуват да не я загубят като се доразруши.
Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни, съобщиха за ЗАРАТА Старозагорци…
Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…