ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 123, 1980 година
ВЪПРЕКИ ТРУДНОСТИТЕ – УСПЕХИ
В дните пред ХІІ партиен конгрес колективът на ІІІ поликлиника в Стара Загора дава своя принос по опазването на най-ценния човешки и държавен капитал – здравето на хората. Рязко е подобрена организацията по обслужването и прегледите на 40-хилядната работническа армия от индустриалната зона и 20-те хиляди граждани. Под средните за страната и един от най-ниските в окръга са първичната заболеваемост и трудозагубите. Ръководството на поликлиниката осъществява тясно взаимодействие със съвета по работническото здравеопазване – една нова и прогресивна форма на сътрудничество между медицината и представителите на работническата общественост.
Вече трета година е въведена нова организация на поклиничното обслужване. Сега лекарят на предприятието дава заявка по телефона за хроничните заболявания и на работника му се дава точен час. Спешните и неотложни заболявания естествено биват обслужвани с предимство, но това не нарушава ритъма на работа, тъй като в графиците е предвидено време и за тях. Въведен е отрасловият принцип – групиране на участъците по производство, както и диференцираното медицинско обслужване. Трета година централизираното регулиране на амбулаторно-поликлиничния прием пести време на работниците.
В много предприятия цеховите фелдшерски здравни пунктове прерастват в лекарски – ОЗЗУ, „Н. Николов”, „Берое”, „Слънце”, „Мересев”, „Червено знаме” и др. Втора година вече се провежда „ден на цеховия лекар”, в който ден лекарят заедно с хора от ръководството на предприятието осъществяват санитарни обходи. Единствено тук в страната е въведен т.н. полицев учет – цеховият или заводският лекар на специални кантони нанася и анализира издадените болнични листове.
На много добро ниво през петилетката бе поставено и диспансерното наблюдение и лечение – обхванати са 70 % от работниците. По два прегледа годишно минават работещите при рискови фактори – вредни химически вещества, сплави и газове, висока температура.
Успехите са хубави, но проблемите с материалната част са стари и известни – поликлиниката се помещава в крайно неудобна, тясна и шумна сграда. Не достигат щат и кадри. По думите на д-р Клечков, гл. лекар на поликлиниката, за една наистина всеобхватна и високоспециализирана медицинска помощ са необходими още 6-7 лекари. Липсва помещение за ревмо-кардиологичен кабинет.
Въпреки трудностите с материалната база лекарите и сестрите от ІІІ поликлиника с всеотдайната си работа дават своя високо хуманен принос по подобряване на работническото здравеопазване.
Д-р Слав СТОЕВ
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…