Започва се с избора на подходящ съд за варене. Големите тенджери не са препоръчителни. В тях яйцата при варене лесно могат да се удрят едно в друго и съответно да се напукат.
Не забравяйте да почистите добре яйцата преди да ги варите. Най-лесно става, като ги сложите за няколко минути в хладка вода, след което всяко едно се забърсва внимателно с кърпа.
Най-добре е, в зависимост от броя на яйцата, да подбирате съда, в които те ще бъдат максимално прилепнали едно от друго. Ако се налага да сварите много яйца наведнъж, предварително ги сложете в мрежичка или друга метална кошница, това ще ги предпази от ударите при високата температура на водата.
За да ги предпазите от напукване – поставете кърпа на дъното на съда.
Добри резултати дава практиката да се добави щипка сол във водата. Тя също предпазва от напукване. За по-лесно обелване на вече сварените яйца можете да добавите и лъжица оцет.
Температурата на варене също е от значение. След като водата кипне, котлона трябва да се намали на по-ниска степен. Най-хубаво яйцата да се варят на тих огън.
Друго основно правило е никога да не слагате яйцата във врящата вода, веднага след като сте ги извадили от хладилника. Това почти винаги гарантира – напукване. Ето защо преди варене е необходимо да ги оставите на стайна температура за десетина минути.
След сваряването ги поставете под студена течаща вода за 1-2 минути, докато изстинат.
Здравите великденски яйца изискват нито повече нито по-малко от 8 минути. Продължителното варене под висока температура разваля вкусовите качества на яйцата, белтъкът става жилав.