На 23 юни британците ще гласуват на референдум дали Великобритания да остане в Европейския съюз или да го напусне. Това съобщи британският министър-председател Дейвид Камерън. Той заяви, че правителството е решило да препоръча на гражданите на Обединеното кралство да гласуват за оставане на страната в Евросъюза.
Референдумът ще се проведе, въпреки че след дълги преговори в Брюксел лидерите на страните от Европейския съюз се съгласиха Великобритания да получи „специален статут“.
Сделката обещава на Обединеното кралство предпазни клаузи срещу трудовите мигранти от другите страни от Европейския съюз. Ако те отглеждат децата си извън територията на Великобритания, размерът на детските надбавки ще бъде определян съгласно стандарта в родните им страни. Това означава, че българите, които работят на Острова, ще получават по-малко пари, ако децата им са в България. Първоначално това ще важи само за новопристигналите, но от 1 януари 2020-а година индексацията ще е в сила за всички, които са регистрирани в системата за социално подпомагане на приемащата страна. Експерти коментират, че това правило може да бъде приложено от всяка страна в Европейския съюз. Това означава, че може да бъдат намалени „майчинските“ за българските имигранти и в други държави.
Въвеждат се и още ограничения за гражданите на другите страни от Европейския съюз, които работят във Великобритания. Така всеки българин, който за първи път започва работа на Острова, ще чака 4 години, за да има право на пълния размер специфични социални добавки към заплатата, които получават британците.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…