Кърлежите (Ixodoidea) са членестоноги от клас Паякообразни (подклас Акари). Жизненият им цикъл преминава през фазите: яйце – ларва – нимфа – имаго (полово зряла форма). Кърлежите са важен вектор за разпространението на много инфекциозни болести – марсилска треска, Лаймска борелиоза (Лаймска болест), Ку-треска, енцефалити и др. Важно епидемиологично значение за България са кърлежите от сем. Ixodidae – Иксодови кърлежи. Видовете от род Ixodes са разпространени повсеместно. Те са високоспециализирани кръвосмучещи кърлежи, паразитиращи при човека, бозайниците, птиците и нерядко при влечуги. При всмукване на кръв, кърлежите значително увеличават в пъти повече своите размери. Широко разпространени в България са:
[ad id=“225664″]
1) Иксодов кърлеж (Ixodes ricinus). Природен резервоар са предимно гризачи (горска и полска мишка), птици и др. диви животни, както и домашни животни (крави, кози, овце, кучета). Иксодовият кърлеж е вектор предимно на микроорганизми, причинители на Лаймска болест. Механизъм на заразяване: гризач – кърлеж – гризач и гризач – кърлеж – човек (при навлизане на кърлежови огнища!) по трансмисивен път (ухапване). Активност на кърлежа: от април до октомври.
2) Кучешки кърлеж (Rhipicephalus sanguineus). Природен резервоар са гризачите, дивите и домашните животни. Този вид кърлеж е вектор предимно на микроорганизми, причинители на марсилска треска, но и на Ку-треска. Механизъм на заразяване: животно – кърлеж – животно (човек) по трансмисивен път (ухапване), а начинът на заразяване може да се осъществи чрез: ухапване от кърлеж; при попадане в конюктивата, лигавицата на носа и устата на кръв, тъкани, изпражнения от смачкани кърлежи и замърсени ръце.
[ad id=“263680″]
Кръвосмучещите кърлежи обитават тревисто-храстови и горски местности и предпочитат високата влажност. Причакват жертвите си покрай пътеките, по които те се движат. Нападат обикновено сутрин като се ориентират по топлината и излъчваната от гостоприемника миризма. Впиват се с хоботче в тялото и се пускат, когато се напият с кръв. Този акт е различно продължителен при различните видове кърлежи.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…