В момента е пикът за закупуване на винетки – 2020 г. Системата издава винетката на друг регистрационен номер. Откъде идва грешката – проверка на Георги Георгиев от NOVA.
Кампанията по издаване на новите пътни стикери отново започна с проблеми. До края на януари трябва да бъдат подменени заради изтичане на срока им. Но при закупуването се сблъскват с различни абсурди при купуването на електронните пътни такси. Сгрешени заявления, дублиране на плащания и дори плащане на винетки за несъществуващи или чужди регистрационни номера.
Ирена Лесова решава да подмени годишната си винетка за автомобила си. Купува през сайта на тол системата. При плащането с изненада забелязва, че пътната такса е издадена на друг регистрационен номер, различен от въведения от нея.
„Въведох своите данни напълно коректно и, след като преведох сумата пари в платежното фигурираше некоректен номер – една буква беше сбъркана”, обяснява Ирена Лесова.
Така превежда 97 лв., колкото е цената на годишния стикер, на несъществуващ или чужд номер. Опитите й да коригира грешката в сайта завършва с неуспех.
„При самото плащане – ти нямаш видимост на данните, които си въвел – щом потвърдиш плащането – край – парите са вече преведени и грешката е на лице. Дори да въведеш пари на неактивен номер – отново те таксуват, което не е редно, трябва да има опция за корекции”, добавя Лесова.
За грешката в системата при плащането Ирена Лесова съобщава и на пътната агенция. Оттам й обясняват, че щом веднъж се е съгласила с общите условия отговорността е нейна и корекции не са възможни.
„Чувствам се измамена. Има някаква нередност, която не е по моя вина и отказват да разгледат случая. Искам парите ми да бъдат възстановени”, казва Ирена.
След проверката на пътната агенция са категорични, че подобна грешка системата не може да се допусне. Нито пък е възможна външна намеса, която да прати платената от Ирена винетка към друг номер. Затова и няма да възстановят обратно парите въпреки сгрешения номер.
„Няма как това да се реализира – тъй като там няма човешка намеса. При каналите за самообслужване нито едно физическо лице няма достъп до данните, които въвежда потребителят”, обясни проф. Олег Асенов от АПИ.
Не изключват до грешката да се е стигнало заради неизчистена кеш памет от устройството, през което е направено плащането. И това обаче не било бъг в системата.
Може ли грешка в системата да изпрати парите ни за винетка при чужд автомобил – питаме и IT експертът Александър Ненов.
„Има n на брой сценарии, до които може да се стигне до объркване на транзакциите. В случая има опция да е прекъсната самата транзакция, да се използвани бутони „назад”, страницата да е била презаредена по някакъв начин. Жената съвестно си е попълнила данните, но те в един момент могат да бъдат заменени автоматично с предварително записаните в браузера”, коментира Ненов.
Според него след въвеждането на данните – системата трябва да дава възможност за корекция на въведената от шофьорите информация в отделна страница за преглед. Нещо, което в момента системата за плащане не позволява.
Ако корекции се правят на всяка стъпка от плащането обаче може да се стигне до измами от потребителите, обясняват от АПИ.
В първата седмица на годината над 100 000 шофьори вече са подменили винетките за автомобилите си. От пътната агенция не изключват да се стигне до срив в системата, ако хиляди потребители едновременно решат са заплатят новите си пътни такси. Готови са да реагират във всяка ситуация, ако системата не издържи.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…