ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
В-к „Септември” бр. 146, 1980 г.
Предстоящо
ВИСОКА ОЦЕНКА ЗА РОДНОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Съгласно установеното сътрудничество между Министерството на народното здраве и Световната здравна организация от 8 до 12 декември в Стара Загора ще се проведе съвещание на работните екипи, които участвуваха в международното изследване нуждите на населението от психиатрична помощ.
Предстоящото съвещание е трето поред след състоялите се през 1977 г. във Вашингтон и през 1978 г. в Ню Делхи. Ще бъдат уточнени окончателните резултати и приети документи във връзка с извършената работа.
Старозагорски окръг е на едно от челните места в организацията и качеството на психиатричното обслужване и представляваше страната в международното изследване. Психиатричните екипи от окръга и създадената организация от Министерството на народното здраве и Министерството на народната просвета получиха висока оценка от централния екип на изследването в Женева.
По повод на предстоящото съвещание представител на редакцията разговаря с д-р Тихомира КИРЕВА, главен лекар в Психоневрологичния диспансер в Стара Загора.
-Д-р Кирева, какво е мястото на психичното здраве в общото състояние на човека, как то се отразява върху неговите делови възможности, върху изграждането му като член на обществото?
-Съгласно определението на Световната здравна организация психичното здраве е „способността на зрялата личност да изгражда хармонични отношения с другите и да участвува творчески в изменението на биологичните и социалните условия на заобикалящата среда”. Следователно психичното здраве не означава просто отсъствие на болест или психично отклонение, а е израз на оптимална социална адаптация. В партийните документи като съществена страна на социалната динамика днес се отчита включването на качествено нови елементи от производствените и извънпроизводствените отношения, към критериите, с които обществото оценява социалните стойности на отделната личност. Общественият престиж се гради не просто на трудолюбието, а на творческия подход, на организираността и дисциплината в труда, не на притежаването на вещи, а на високонравствено и духовно богатство, не на култа към удобството, а на способността за самостоятелност и гражданска отговорност, на умението за съдържателно използване на работното време и съпротивляемост на индивида към примитивни удоволствия и отрицателни явления.
-Какви проблеми поставя това определение пред психоневрологичното здравеопазване у нас?
-Израстването на съвременния българин не е безконфликтно. Твърде често възникват индивидуални и междуличностни кризи и напрежение със сериозни последици за личността и обществото. В този смисъл опазването на психичното здраве се явява проблем далеч надхвърлящ медицинските рамки и се превръща във важен фронт на борбата за жизнеспособна нация, за изграждане на нова социалистическа личност. Именно постигането на целта за максимално развитие на способностите на всеки индивид и създаването на условия за тяхната реализация чрез непрекъснато преодоляване на природните и социалните ограничения дава възможност да се стимулира решаването на този голям проблем. Това у нас става чрез програма за опазване и подобряване психичното здраве на българския народ, която бе създадена през 1976 г. Съществува наред с това и втора програма, касаеща развитието на психиатричната помощ в страната за периода 1976-1980 година.
-Как тези програми се осъществяват в нашия окръг?
-В изпълнение на посочените вече програми изпълкомът на Окръжния народен съвет прие два подобни документа – за опазване и подобряване на психичното здраве на трудещите се от окръга и за развитието на психиатричната помощ.
Старозагорски окръг се характеризира с бурно развитие на промишлеността. Завидни успехи бяха постигнати в машиностроенето, енергетиката, химията, електрониката и наред с процесите на миграцията на населението към градовете се обуславя и перспективно се очертават особеностите и потребностите на психиатричната помощ, както и особеностите на възможностите за психично заболяване. Вредностните психо-социални фактори са съпътствуващи развитието на окръга и са свързани с някои показатели, които определят нарастването на функционалните заболявания, болестите на адаптацията, свързаните с интензивното производство, както и социалните и семейно-битовите.
-Споделете, ако обичате, някои от успехите на психиатричното здравеопазване в окръга!
-В окръга съществуват благоприятни условия за добро психиатрично обслужване. Това бе потвърдено и от направените изследвания на нуждите на населението от психиатрична помощ.
Благодарение на отличните условия, създадени от органите на дирекция „Народно здраве и социални грижи” за работа на психиатричните екипи, те осъществиха своите задачи. Тяхната работа получи висока оценка от централния екип на изследването в Женева, което потвърди добрата осигуреност на населението с психиатрична помощ. Това всъщност е висока оценка и на цялото наше здравеопазване.