Вкаменената родопска гора – удивително съжителство на жива природа с вкаменелости от милиони години

Ако сте решили да посетите момчилградското село Татул и местата, където според легендите е бил Орфей, не пропускайте да видите и чудото, създадено от природата – Вкаменената гора. Скалният феномен се намира в района на село Равен. Това са скали, които са се образували преди 25-30 млн. години – време, когато Източните Родопи са били подложени на подводна вулканична дейност и стихията на външни земни сили.
Има две теории за произхода на гората. Според едната тя е образувана от седимeнтни/утаечни/ скали, съставени от плътно споени фини песъчинки и стари скални късове. Според другата теория това наистина е било гора, разположена на крайбрежието на древно море или върху някой остров. Когато изригнал вулканът, тази гора е била затрупана и изгорена на места от горещата лава. Част от дърветата оцелели под слоевете застинала лава, високата температура само ги овъглила. Запазили са се скелетите на дърветата, като по-късно през тях преминавали води, носещи кремъчно вещество. Така са се запълнили кухините на дървесината и са се получили каменни дървета.

[ad id=“225664″]

Най-лесно да се стигне до „Вкаменената гора”, а и е най-интересно през село Гургулица. На разклона в Равен тръгвате по пътя към Биволяне. Оставяте колата при кметството на Гургулица и поемате по коритото на река Сапдере. Когато стигнете до мястото, където реката се разделя на 3 ръкава, поемате най-дясното дере и вървите само по нег. Високите някога около 3 метра вкаменени растения постепенно се смаляват, изяждани от водата и вятъра.
Вкаменената гора е обявена за защитен обект, категория “Природна забележителност” още през 1970 г. Тогава дънерите са били по-високи. Но за съжаление тези сили, които са създали чудната гора, в момента я разрушават.
Вкаменената гора се намира в дълбок дол. “Дърветата” се простират на около 120 метра. Това са около 20 пъна с вид на обгорели от огън дървета. Високи са около метър – метър и половина. Дебели около 40- 60 см. Ясно се отличават годишните кръгове по стъблата им. Имат вид на дълго горели, но недогорели дънери.
Уникалното в гората край Равен е, че дърветата са прави. Подобен случай в света досега не е описан.
Трудно е да се възпроизведе удивителното съжителство на живата борова гора и вкаменените иглолистни предшественици, носещи в себе си част от времето преди милиони години.

Красимира Янкова

Recent Posts

Днес в „Наследство“: Джанан излиза от имението с чувала с пари в ръка

Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…

5 минути ago

8-годишен художник от Попово спечели наградата на кмета на Стара Загора

8-годишен художник от гр. Попово спечели наградата на кмета на Стара Загора Живко Тодоров, съобщиха…

17 минути ago

Празнични богослужения – програма

Празнични богослужения - програма, съобщиха за ЗАРАТА На 22 декември в 9:00 часа в катедралния…

25 минути ago