Categories: Здраве

Внимавайте при брането на левурда!

Левурдата – позната и непозната със своите вкусови и лечебни свойства

Това растение, така полезно с лечебните си свойства и много вкусно за използване в кулинарията, вече расте в горите край Стара Загора. Може да се набере, да се консумира веднага или да се изсуши за друг сезон.

[ad id=“225664″]

Левурдата, наричана още див чесън, мечи лук, левруд, леорда или див лук, е много популярно растение в цяла Европа, но лечебните и вкусовите ѝ качества са доста пренебрегвани в България. Подходяща е за салати и супи, свежа или сушена, а листата са истинска витаминозна бомба, която зарежда организма с естествени антибиотици и безценни микроелементи.

Диворастящото растение цъфти през април и юни. Среща се в планински и широколистни гори до 1100 метра надморска височина, в обогатени с хумус почви.

При брането на левурда трябва да се внимава, за да не се обърка с красивата, но силно отровна момина сълза или пък да не се изтръгне с корена, понеже е многогодишно растение. Препоръчително е да се бере възможно най-рано, още преди да се е показал цветът, тогава лечебните свойства са най-силни, а листата са най-вкусни. Може да се суши или да се замрази , но не се препоръчва термична обработка.

Лечебни свойства

Подобрява работата на стомашно-чревния тракт

Сокът от левурда има силно антимикробно действие спрямо чревни патогенни микроорганизми.

В малки количества левурдата засилва чревната моторика и засилва отделянето на стомашен сок. Лекарите обаче предупреждават: пациенти със стомашна язва и язва на дванадесетопръстника, холецистит, панкреатит и хепатит да не консумират див чесън, тъй като той обостря тези заболявания.

Препоръчва се за успокояване на стомаха при разстройство, но действа добре и при запек. Има противоглистно действие и пречиства организма от острици.

[ad id=“263680″]

Разширява кръвоносните съдове

В японска лаборатория изследват тромбоцитите или по-точно свойството им да отделят вещество, което помага на кръвта да се съсирва по-бързо при травма. Според новите открития растението див чесън има свойството да ни помогне да запазим кръвоносните си съдове чисти.

Предпазва от сърдечно-съдови заболявания

През 1994 г, доктор Редж Сейнър, бивш директор на Кардиологично отделение в Шефийлд представя изследванията си върху съставките на чесъна, като доказва свойствата им да предпазват от сърдечни заболявания.

Много други медицински изследвания описват ефекта на дивия чесън върху вентрикуларната фибрилация. Направени са изследвания върху две групи животни с причинена вентрикуларна фибрилация. Едната група предварително консумирала стрити на прах листа от див чесън, при нея ефектът от фибрилацията е бил понижен с 30%.

От древността е известно, че дъвченето на листа от левурда понижава кръвното налягане.

Левурдата сваля холестерола

Сокът от пресни луковици предизвиква значително понижение на серумния холестерол.

[ad id=“236993″]

Лечение на „атлетично стъпало“

Дивият чесън е чудесно средство за лечение на т. нар. „атлетично стъпало“, състояние, предизвикано от гъбички между пръстите на краката. Заради фунгицидното си действие, растението се прилага много успешно при подобни кожни проблеми. Засегнатото място се намазва със смес от зехтин, в който е престояла в продължение на един-два дни ситно счукана левурда. Прилага се два-три пъти на ден, докато не се излекува.

Тонизиране и укрепване на организма с див чесън

Левурдата притежава свойство да пречиства кръвта, да дава енергия и да стопява излишните мазнини, а високият и минерален състав и съдържание на витамини предпазва от авитаминоза.

Сред многобройните лечебни свойства на левурдата са за прочистване на от болестотворните вещества, помага при лечение на лишеи, ревматизъм, труднозарастващи рани и циреи.

Красимира Янкова