Categories: БТА

(VV) ПП МИР предлага решение за излизане от демографската катастрофа чрез финансови стимули и косвен данък „раждаемост“

VV 12:22:31 08-07-2021
MH1221VV.009
ПП МИР – демографска катастрофа – решение

ПП МИР предлага решение за излизане от демографската катастрофа чрез финансови стимули и косвен данък „раждаемост“

София, 8 юли /Теодора Цанева, БТА/
Финансови стимули за раждане на дете, обвързани с облагаемия доход на родителите, и въвеждане на косвен данък „раждаемост“, предлагат от ПП МИР за справяне с демографската катастрофа.
Моделът е разработен от икономиста и председател на Българската астрологична асоциация Кирил Стойчев и беше представен на кръгла маса, организирана от ПП МИР, в Националния пресклуб на БТА.
Даваме работещо решение как да се излезе от демографската катастрофа, коментира председателят на ПП МИР Симеон Славчев. Сега е моментът, в който трябва да се предприемат спешни мерки, посочи той и отбеляза, че населението на България намалява с 50 хиляди души всяка година. По думите му, ако тази тенденция се запази, през 2060 г. се поставя въпросът дали въобще ще има българска нация. За да излезем от демографската катастрофа е необходима работеща икономика, посочи Славчев. ПП МИР застава зад социално-пазарното стопанство и зад модела, който Стойчев представи, добави той.
Кирил Стойчев коментира, че социалните помощи и данъчните облекчения не работят. Затова предлага да се въведат финансови стимули, които да се изплащат веднъж годишно и да подпомагат родителите при отглеждането на децата. На родители български граждани със сключен граждански брак ще се връща удържаният данък върху доходите за годината, умножени по коефициент 2 за първо дете, разясни модела той. Ако си внесъл за годината 2000 лева данък, умножаваме този данък по 2 и първата година ще получиш 4000 лева, даде пример икономистът. Взимаме и доходите на съпругата преди излизането й по майчинство, умножаваме ги по коефициент 2 и така ще имаме една сума от 8000 лева годишно за това семейство, изчисли той. Това ще се случва в продължение на пет години след раждането на детето, след това този коефициент се намалява на 1 за следващите пет години. За второ дете коефициентът се променя на 3 за първите пет години и 1,5 за следващите пет, обясни Стойчев. Донякъде прилича на една игра – колкото повече деца имаш, толкова по-богат ставаш, обобщи той. По негови изчисления, годишният доход на хората с деца може да се увеличи с 40 процента, благодарение на тези финансови стимули.
За финансиране на програмата за насърчаване на раждаемостта се предвижда въвеждане на косвен данък „раждаемост“ в размер на 1 процент, с който се облага фирменият оборот. Парите ще отиват в отделен фонд, който може да осигурява средства и за ин витро процедури.
Моделът предвижда още три допълнителни коефициента към основния – възрастов, регионален и образователен коефициент. Ако жената роди във възрастта между 20 и 29 години, към коефициента се добавя 0,5, т.е. става 2,5 за първо дете. Ако родиш млада, имаш висше образование и живееш в малък град, основният коефициент ще се повиши с още 1,5, даде пример Стойчев.
/МХ/

Купуването и продаването на гласове са престъпления! Източник: http://www.bta.bg/

Arhiv

Share
Published by
Arhiv