Снимка: Bloomberg LP |
Водещите индекси на Wall Street завършиха редовната сесия във вторник със спадове за трети пореден ден, докато инвеститорите са в очакване на ключови инфлационни данни и началото на сезона на отчетите в сряда, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри близо 118 пункта (0,3%). От своя страна широкият измерител S&P 500 се сви с 0,2%, а технологичният Nasdaq Composite с 0,1%.
Показателите преминаха по-голяма част от деня без значителни движения, като разпродажбите се ускориха към края на редовната търговия.
Пазарите са в очакване на предстоящото публикуване на ключови данни, като индекса на потребителските цени за септември, продажбите на дребно и протокола от последната среща на ръководството на Федералния резерв, както и на началото на новия сезон на отчетите за третото тримесечие.
В сряда се очакват отчетите на JPMorgan Chase и Delta Airlines преди началото на редовната сесия. По-късно през седмицата е ред на Bank of America, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Morgan Stanley, Citigroup и Goldman Sachs.
Ръстът на печалбите се очаква да е с около 30% на годишна основа през това тримесечие след увеличение от 96,3% през второто, показват данни на Refinitiv.
По-рано във вторник Международният валутен фонд публикува актуалната си прогноза за световния икономически растеж. Според фонда Очакванията са икономиката се разрасне с 5,9% през 2021 г. и с 4,9% през 2022 г. (с 0,1 пр.п. по-ниско спрямо актуализацията на доклада от юли).
Низходящата корекция за 2021 г. отразява понижаване на очакванията за развитите икономики – отчасти заради проблеми в доставките – и за развиващите се страни с ниски доходи, до голяма степен заради влошаващата се пандемична динамика, казват от фонда. Това отчасти се компенсира от по-силните краткосрочни перспективи сред някои изнасящи суровини нововъзникващи пазари и развиващи се икономики. Заетостта като цяло се очаква да продължи да дърпа назад възстановяването в производството, се твърди още в доклада.
От МВФ също така посочиха, че централните банки трябва да са готови за затягане на паричната политика, ако инфлацията остане твърде гореща.
Новите работни места през август в САЩ са намалели с над половин милион до 10,4 млн., показват актуални данни на министерството на труда.
Пазарите изпратиха един волатилен септември, като S&P 500 се сви с 4,8%, изпращайки най-лошия месец от март 2020 г. и слагайки край на 7-месечна печеливша серия. Индексът се възстановява частично през октомври, като до момента е нагоре с 1,3%.
Във вторник доходността по американските държавни ценни книжа намаля леко до съответно 1,57% за тази по 10-годишните облигации и 2,085% по 30-годишните.
Доларовият индекс се повиши с 0,2% до 94,52 пункта.
На стоковите пазари цената на международния петролен бенчмарк Брент намалява с 0,5% до 83,25 долара за барел. Фючърсите върху сорта WTI пък се търгуват без значителна промяна за 80,5 долара за барел.
Златото поскъпна с 0,3% до 1761,4 долара за тройунция.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…