Кметът на Карлово Емил Кабаиванов забрани протестен митинг, организиран от Районното мюфтийство в Пловдив в „защита на „Куршум джамия“ и други подобни мюсюлмански храмове в страната“. Това се казва в изявление на кмета, разпространено от пресцентъра на Община Карлово. От общината уточниха, че в деловодството на администрацията е постъпило уведомление за протест на 30 юни, с присъствието на граждани от цялата страна.
Организаторите са заявили, че „целта на протеста е да изразим искането си джамията и други подобни джамии в страната да бъдат върнати на мюсюлманите, както и да изразим позиция срещу извършването на археологически проучвания около джамиите.“ „Като кмет на Община Карлово упражних правата си, съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите, и забраних провеждането на заявения митинг“, допълва Кабаиванов. Според него тази проява ще наруши обществения ред в общината. Кабаиванов припомня, че „Куршум джамия“ не е джамия, а историческа сграда, паметник на културата, която е построена като мюсюлмански молитвен храм, но отдавна е загубила това си предназначение. Това, че в името й се съдържа думата „джамия“, не е аргумент, твърди той. Към настоящия момент „Куршум джамия“ е една от архитектурните забележителности на Карлово, но няма култово предназначение, допълва кметът. По думите му градът има богата история, но османският период е една малка част от нея. Опитите да се внуши, че чрез предстоящите разкопки се осквернява религиозен обект и се цели промяна на предназначението му, са злонамерени, „Куршум джамия“ не принадлежи на никое вероизповедание, а на карловци, които искат да знаят повече за славната си история, коментира Емил Кабаиванов. По отношение на протестния митинг кметът на Карлово добавя, че счита твърденията на организаторите за необосновани и че зад тях „прозират други намерения“. Не мога да допусна някой отвън да нарушава етническия мир в Карлово и да създава предпоставки за нарушаване на обществения ред в града, посочва още Кабаиванов, пише novini.bg.
Същият е казусът и с „Музея на религиите“ в Стара Загора. Ако бъде допуснат прецедент паметник на културата да бъде сведен до действащ религиозен храм, претенциите на религиозни общности биха станали неуправляеми и разрушителни за общото за всички културно-историческо наследство.