„Заменяме любов за машина“ – девиз на скоро организирания мотоклуб „Родео“

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 31, 1990 г.
„ЗАМЕНЯМЕ ЛЮБОВ ЗА МАШИНА”
Може би в изливащия се пред очите ни порой от препускащи конски сили ще съзрем и силуета на мощен мотоциклет, който носи своя ездач – облечен в кожени дрехи, доукрасени с метални вериги – символ на насилието и скоростта. С една дума рокер! Всъщност това може да се види по улиците на Запад, а по правите старозагорски булеварди може да забележете момчета и момичета на различна възраст и в незадължителното кожено облекло (къде ти при тоя дефицит), яхнали своите мотоциклети (с по-скромни конски сили) – т.е. нашенските рокери – членове на скоро организирания мотоклуб „Родео”.
От случайно събралите се преди няколко години любители на мотоциклета се оформя група от близо 60 членове – ученици, работници, семейни и несемейни, а сред тях и 10 момичета. Самите те не се смятат за рокери, а просто приятели, обединени от общата любов към моторите: събрани на едно място, им е по-лесно да обменят информация; да се набави дефицитна резервна част. Често наричат мотоциклетистите: „нарушители на обществения ред”, „хулигани” и какво ли още не, но малко са хората, които знаят за желанието и амбицията на мотоклуб „Родео” да изчисти „петното от името си, да стане независима и самофинансираща се организация. Статутът на клуба не допуска „противообществени прояви, пререкания, саморазправи и хулиганства по пътищата, нарушаване на обществения ред и спокойствието на гражданите”.
Самите членове на клуба не знаят точно чия е инициативата за организирането им – на ОбНС ли, на КАТ, ОСО,СБА или на бившето ДКМС. Но е факт, че през август 1989 г. организацията е налице, а също така и това, че всички горепосочени инстанции са загрижени за бъдещето им.
Като всяка организация със сериозни намерения мотоклуб „Родео” има собствен статут, емблема, членски карти. Засега всички разходи се поемат от КАТ. Интересно е сътрудничеството между рокери и милиционери: съвместно решават въпросите по издаването на членските карти и не маловажния въпрос – къде да се събират рокерите, къде да паркират моторите. Шумният им рев пречи на гражданите, затова решават да превърнат Младежкия дом в парк „Септемврийци” в своя територия. Членовете на клуба искат Младежкия дом да работи всеки първи петък от месеца само за тях. Още по-неосъществимо е желанието им, отправено към СО „Мототехника”, да се ползват с предимство при закупуването на резервни части и да се открие щанд за марка „ЕМ ЗЕТ”. Резултат от сътрудничеството на клуба с КАТ и ОСО е откриването на 2 април 1990 г., курс за категория „А” само за членовете на клуба. Рокерите при патрулиране и спиране на движението с моторите при провеждането на колоездачно състезания в края на месец март. Отскоро клубът изцяло премина под крилото на ОСО.
Твърде амбициозни са намеренията на председателя на клуба Митко Трайков:
-Искаме клубът ни да получи статут на юридическо лице. Мислим да организираме фирма за провеждане на дискотеки на колодрума с мотошоу. В по-далечно бъдеще, ако успеем да се издържаме, искаме да издаваме месечна брошура за най-новото в мотоспорта. Мисля, че сме първите в България с такава организация, особено ако стане и регистрирането ни. БДМ желае да ни привлече към себе си. Ще влезем в тази организация само ако ни предложат нещо интересно, а не както преди – формалности. Искам да благодаря на майор Николай Минчев, началник на КАТ, на неговия колега Милчев и на бившия работник от ДКМС Огнян Проданов за голямата им подкрепа.
Първата изява на клуба пред обществеността на Стара Загора бе поднасянето на венец на Трети март пред паметника, издигнат в чест на възстановяването на града ни, в парк „М. Горки”. А няколко дни по-късно – на Осми март, сигурно доста жени по автобусни спирки в града са били приятно изненадани от галантните мотоциклетисти с цвете в ръка. Не остава незабелязано участието им на най-пъстрия празник през април – Цветница.
Рокери, мотоциклетисти или обикновени момичета и момчета, обединени от девиза: „Заменям любов за машина!”
Валентина ГЕРАСИМОВА

Ваня Русева

Share
Published by
Ваня Русева