Categories: Здраве

Заради липса на хирургична помощ в света умират повече хора, отколкото от ХИВ/СПИН, туберкулоза и малария, взети заедно

Една трета от всички смъртни случаи през 2010 г. (16,9 млн. души) са били от заболявания, които е могло да бъдат излекувани с хирургична намеса. Това е повече от броя на жертвите на ХИВ/СПИН, туберкулоза и малария взети заедно. Две трети от световното население (около 5 млрд.) нямат достъп до безопасна и достъпна от гледна точка на финансови средства хирургия, което е повече от два пъти повече от предишни оценки, показва ново изследване на „The Lancet“, пише news.bg.  Това означава, че милиони хора умират от лечими заболявания или проблеми като апендицит, проблемно раждане и др. Повечето от тези хора живеят в страни, където доходите като цяло са ниски или най-много средни за света.

Проучването показва, че 93% от хората в Субсахарска Африка не могат да получат дори базово хирургично лечение. Предишни изследвания само са се вглеждали в това дали е наличен достъп до хирургия. Ала това проучване също така разглежда обстоятелства като това, дали хората могат да пътуват до лечебни заведения в рамките на два часа, дали процедурата ще бъде безопасна и дали пациентите могат действително да си позволят лечението. Един от авторите на изследването, Анди Ледър, директор на Кралския център за глобално здраве, заявява, че ситуацията е скандална.

„Хора умират и живеят с увреждания, които биха могли да бъдат избегнати, ако те имаха добро хирургично лечение“, посочва ученият. Проучването показва, че една четвърт от хората по света, които имат операция, не могат всъщност да си я позволят финансово.

Според авторите цената за световната икономика от бездействието по въпроса ще бъде повече от 12 трлн. долара в периода до 2030 г.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.