[ad id=“225664″]
Причина за такива гръмки названия е не само цветът на маслото, но и фармакокинетичните качества на растението, многодействено при различни болести на сърдечно-съдовата система. Растението започва да цъфти на 24 юни, денят на Св. Йоан и жълтите му слънчеви цветове радват окото почти до средата на септември. Ако решите сами да събирате билката трябва да знаете, че това се прави в началото на цъфтежния и период и по възможност, когато луната изгрява. Тогава всъщност растението съдържа, което е научно доказано, най-голямо количество хиперицин, на който се дължи лечебното му действие.
[ad id=“263680″]
Събраният кантарион предвиден за сушене, се събира на малки китки, които се окачват в сенчесто, проветриво помещение, обърнати с цвета надолу. Температурата трябва да е под 30 градуса. Цветчетата се пазят от нахлуване на светлина, за да не получат никакви изменения в състава на веществата. След около 1 седмица цветчетата и листата са годни за по нататъшна обработка. В жълтия кантарион се съдържат много вещества, които въздействат на мозъчната обмяна на веществата, поради което могат да доведат до дългосрочно подобряване на настроението и общата душевна кондиция. Хиперицин Хиперицинът е най-важната съставка на растението. Той има положително влияние върху мозъка следователно и върху психиката. Хиперицинът оказва влияние върху мозъчната обмяна и играе важна роля при пренасянето на нервните импулси. Изсушеният кантарион съдържа 0,1 – 1,5% хиперицин, а цветовете 0,2-0,3%. Главно за хиперицина е, че е в състояние да управлява невротрансмитерите в мозъка. Разграждането на медиаторите, като напр. доптамин, норадреналин, или серотонин се регулира именно от него. Когато тази система е в равновесие ние се чувстваме добре. Флавоноиди В жълтия кантарион се съдържа цяла редица от специални флавони. В листата например се съдържат двата флавона – кверцитрин и квертецин, които имат несравнимо влияние върху нивото на хормоните, като регулират разграждането на т. нар. хормон на щастието – серотонина. Именно серотонина е този, който ни осигурява удовлетворението и доброто настроение, улеснява заспиването. Хиперфорин Към основните лечебни съставки на жълтия кантарион спада и хиперфоринът. Той притежава бактерицидни свойства, действа дезинфекциращо, и поради това благоприятства заздравяването на рани. Той обаче е много нетраен и под въздействието на топлината и светлината бързо се разгражда. По тази причина наличието му може да се открие само в пресните растения и прясно получения маслен извлек от кантарион.
[ad id=“236993″]
Етерични масла Чудодейната билка съдържа в своите цветове, стебло и листа висок процент етерични масла.
Нанесени външно, те действат упояващо, охлаждащо и болкоуспокояващо. Жълтият кантарион е особено подходящ за лечение на спортни травми и наранявания, като кръвоизливи, изкълчвания, натъртвания, разтягане на сухожилията и навяхвания.
Дъбилните вещества Жълтият кантарион е известен с високото си съдържание на дъбилни вещества. Едно от тях е хиперфоринът.
Дъбилните вещества имат много медицински свойства, те например повишават кръвоснабдяването на сърдечния мускул и го подсилват. Редовното взимане на препарати от жълт кантарион помага при сърдечна слабост. Дъбилните вещества имат положителен ефект и при стомашно-чревни неразположения. Те действат заедно с противовъзпалителните аментофлавони в стомаха и червата и затова жълтият кантарион е надеждно средство против инфекции като диспепсията в кърмаческа възраст.
Специфичните активни съставки на жълтия кантарион са изследвани научно заради техните лечебни качества. Но още народната медицина е доказала, че билката помага при следните заболявания:
– депресии – жълтият кантарион въздейства позитивно върху мозъчната обмяна и стимулира производството на повишаващи настроението хормони.
– психосоматични заболявания
– жълтият кантарион успокоява нервите и отпуска, чрез което могат да бъдат отработени страховете, които често са дълбоката причина за психосоматични оплаквания
– рани и изгаряния
– билката има антисептични, а така също и бактерицидни свойства, което я прави подходяща за по-бързо лечение на отворени рани.
– вътрешни инфекции
– жълтият кантарион проявява в организма своите противовъзпалителни свойства, които ускоряват лечението на вътрешни инфекции. Облекчава менструалните болки. Помага при жеснски проблеми, главоболие, нощно напикаване, нарушения на съня, при заболявания свързани с климактериума.
– сърдечна слабост
– благодарение на дъбилните вещества, които съдържа, жълтият кантарион подсилва сърдечния мускул и е много ефикасен при терапия на физиологично обусловена сърдечна слабост.
– предотвратяване на ракови заболявания
[ad id=“236999″]
– високото съдържания на флавони възпрепятства окислителните процеси и го прави незаменим в борбата срещу рака. При това той обезврежда онези агресивни молекули в кръвта, които иначе разрушават клетките. Билката действа профилактично срещу хормонално обусловените ракови заболявания, като напр. рака на гърдата.
В зависимост от вида заболяване жълтият кантарион може да се приема вътрешно като чай, прах или тинктура, или външно да се нанася под формата на маслен извлек.
– чай – вътрешната употреба на жълтия кантарион като чай е най-простата форма за използване на неговите активни вещества. За това е необходима изсушената билка, набрана по възможност в началото на цъфтежния период.
По правило 6 ч.л. билка се накисват в 1/2 л. вряща вода. Оставят се да престоят най-малко 5 мин. Съдът трябва да е захлупен за да не отлетят етеричните масла.
– прах – стритата на прах сушена билка притежава свръхвисока концентрация на кверцетин и е едно бързодействащо средство против психични оплаквания. Прахът се препоръчва за рязко покачване на настроението и е смятан за много ценна профилактика срещу рака, тъй като за разлика от чая и маслото, той съдържа много флавони.
– тинктура – тинктурата представлява алкохолен извлек от определени части на растението. По този начин целебните свойства на жълтия кантарион се усилват и едновременно с това запазват. Приет вътрeшно, алкохолът изпълнява функцията на носеща субстанция. Активните вещества, разтворени в него, попадат чрез лигавиците в кръвта веднага след изпиването. Това повишава действието на концентрирания извлек. Вътрешните инфекции, като напр. някои бронхити се лекуват с тинктури, тъй като техният потенциал на действие е много по-висок, отколкото, примерно, на един чай. Тинктурите са препоръчителни и при нарушения на храносмилателния тракт. Те се оказват много надеждни в борбата с тениите и глистите в червата. За лечение на вътрeшни инфекции се вземат дневно 2-3 пъти към основното ядене 8-10 капки от неразредената тинктура. Можете да използвате този метод най-малко две, но не повече от 4 седмици.
– маслен извлек – Маслото можете да си го приготвите и в домашни условия.
Червеното масло се произвежда като в продължение на три седмици от съцветията на свеж Жълт кантарион. Отлежават в студено пресовано растително масло – зехтин, соево, ленено. Кръвното масло е класика на еликсирите „кифи” – многофункционални препарати еднакво ефективни и за вътрешно, и за външно приложение, прославили се с високия си процент и балансирана комбинация на най-ценните биологични активни вещества – флавоноиди, Р-витамини, дъбилни вещества от пирокатехиновата група, фито-антибиотици, холини, каротини, витамините С, РР, сапонини, антоциани и етерични масла 3%, а също и най-ценните мастни киселини от растителни масла. Фармакологични и терапевтични свойства на маслото от Жълт кантарион: Наситеност с флавоноиди от Р-витаминовата група – никотинова киселина, хесперидин, халкон, катехини, ескулин, рутин са основополагащи за антиоксидантната, съдоукрепващата и метаболитната активност на червеното масло. То способства за нормализацията на въглеводордния и мастния обмен.
– в народната медицина са го използвали при леки форми на диабет за понижаване на нивото на захарта в кръвта, при холецисто-панкреатит и хепатит. Р-витамините на Жълтия кантарион са хиполипидемично активни: те понижават общото ниво на холестерина, липопротеините с ниска плътност и особено – триглицидите. Ниациновата група от компоненти способства репаративната регенерация и зарастването на тъканите при вялотекущи рани и язви. Балансът на групата на флавоноидите е причината за известността на маслото от Жълт кантарион като природен лекар при кръвоизливи, диатеза, алергични дерматити, идеосинкразии, а също така при настинка, морбили и скарлатина. Провитамините от група В, съдържащи се в Жълтия кантарион, са най-ценните вещества за биосинтеза на ацетилхолин — един от основните медиатори на нервната възбудимост. Холинът, при това, влиза в състава на лецитина — най-ценния клетъчен фосфолипид, и е липотропно вещество, което предотвратява затлъстяването и развитието на атеросклероза. В допълнение, в миналото с масло от Жълт кантарион са лекували алкохолизъм и заслъстяване. Високият процент гликозиди-антоциани, съдържащи се в маслото от Жълт кантарион, благодарение на своята способност значително да понижават агрегацията и адхезията на тромбоцитите, предпазват от нарушения на микроциркулацията, развитието на тромбози на кръвоносната система. Катехините и танините благодарение на повишаването на еластичността и укрепването на стените на капилярите, правят кръвното масло ефективно средство против куперза и разширени вени. В същото време те способстват усвояването от организма на аскорбиновата киселина и синтеза на витамин D, като при това оказват противовъзпалително и противооточно действие. А мощната фармакологична група каротини и цитокини осигуряват на Жълтия кантарион имуностимулиращо и регенериращо въздействие. Маслото от Жълт кантарион се цени и заради своята антибактерилна формула хиперфорин, благодарение на който това масло на практика се използва за лечение на настинка – за поставяне на капки в носа, за премахване на възпалителни реакции – чрез маслени компреси и при лечението на дерматологична патология. Най-известният и разпространен компонент на маслото от Жълт кантарион, към ден днешен е флавоноидът хиперицин – основното действащо вещество на препарата „Ремотив”. Хиперицинът, освен високата антибактериална и противовирусна активност е и силен природен антидепресант.
Червеното масло притежава спазмолитично, успокояващо, антисептично и противовъзпалително действие. То отпуска гладката мускулатура на жлъчните протоци, кръвоносните съдове, червата и пикочопроводите, което облекчава отделянето на жлъч, ликвидира застойните процеси в жлъчката, възстановява перисталтиката на червата, повишава диурезата.
Вътрешното приложение на маслото от Жълт кантарион способства укрепването на стените на капилярите, подобрение на венозното кръвообращение и кръвоснабдяването на някои вътрешни органи. Съдоукрепващите качества на Жълтия кантарион помагат при кръвоизливи, тромбози, атеросклероза. Още предците ни са използвали Жълтия кантарион при гастрити с понижена киселинност, язвена болест на стомаха, заболявания на черния дроб, колити. Той усилва секреторната активност на органите на храносмилането, като отстранява застойни процеси, метеоризъм и миризма от устата.Изследванията показват, че жълтият кантарион действа точно толкова добре, колкото синтетичните психофармацефтични препарати, без обаче да има техните странични ефекти при продължително приемане.Маслото от Жълт кантарион е невероятно ценна хранително диетична добавка в менюто, например за обогатяване на сосове за различни ястия, която стимулирайки обмяната на веществата способства свалянето на килограми.
Червеното масло широко се прилага в техниките на невро-седативния масаж, тъй като неговата спазмолитична и антистресова формула премахва симптоматиката на нервни разстройства, купира пристъпите на мигрена и главоболие.
Сместа от масло от Жълт кантарион с мед (в пропорция 1:3) се прилага при предменструален синдром за премахване на болки, спазми, слабост и хипотония – по една чаена лъжичка два пъти дневно, след това се пие горещ чай.
Компресите с червено масло имат обезболяващо, разнасящо, противовъзпалително и регенериращо действие, поради което ги прилагат при мастити, мастопатии, нацепени зърна при кърмачки.
Маслото от Жълт кантарион има пагубно въздействие на патогенните микроорганизми, устойчиви на действието на антибиотици. Но истински ненадминати по своята ефективност са качествата на Жълтия кантарион против травми и изгаряния, при ревматични заболявания и подагра както и регенериращата му способност.
[ad id=“225664″]
Червеното масло е ефективно също при травми, рани, синини, загнояване, продължително незарастващи рани и херпес.
Необходимо е човек да бъде внимателен при използването на червеното масло в периоди на активно слънце, защото то повишава коефициента на проницаемост на клетките на кожата за ултравиолета.
Независимо че Жълтият кантарион стимулира синтеза на меланин, способствайки образуването на интензивен загар, той прави кожата по-чувствителна към агресивните форми на слънчевите лъчи и може да провокира изгаряне.