Жена от Стара Загора иска да е мъж, съдът не разреши

За адвокат Гергана Маджарова клиентът ѝ твърдо е мъж и тя говори за него в мъжки род.

За районния съд в Стара Загора същият човек е жена. В решението, с което съдът отказва да промени трите му имена от женски в мъжки, се говори за него като за “молителката”.

Случаят нашумя в Стара Загора, когато съдът публикува решението си по гражданско дело 3553 по описа за 2015 г., заведено по молба на Я. Т. от същия град, който (която) иска магистратите да допуснат промяна в имената ѝ поради наличието на важни обстоятелства, като се удостовери и промяна в електронния ѝ личен регистрационен картон от “женски” пол в “мъжки”, както и в ЕГН.

И тази промяна да се впише в регистрите по гражданско състояние от община Стара Загора. Казано направо, да признае юридически Я.Т. за мъж, какъвто по думите му се чувства от 11-годишна възраст, пише “24 часа”.

Съдът отказа с аргумент, че няма писмени доказателства, че молителката всъщност е мъж, защото всичките ѝ документи – акт за раждане, лична карта и диплома за завършено образование, са издадени с женски имена.

Освен това тя има женски полови органи – а българското законодателство, казва съдът, дели хората на мъже и жени по този признак.

Не съществува друг признак, въз основа на който да се приеме, че едно лице от женски пол поради наличието на т.нар. транссексуално състояние принадлежи към противоположния – мъжки пол.

Противното би означавало драстично нарушаване както на материалния, така и на процесуалния закон. Приемането, че лицето е с определен пол като факт въз основа на личното психично усещане за точно този пол от самото лице, не само е в противоречие със закона, но би станало причина и за настъпването на едно ново състояние у лицето, което последното да не може реално да приеме, пише в решението.

“За мен най-важно е как се чувства човекът. Разбира се, съдът трябва да съди по законосъобразност, но трябва да се вземат предвид и конкретните доказателства по конкретния случай, в който усещането за мъж в клиента ми е необратимо”, смята адвокат Гергана Маджарова, която ще обжалва в окръжния съд.

По закон делото може да стигне и до трета инстанция.

Досега в България е имало 15-16 подобни дела, но това е първо в Стара Загора.

Част от тях вече са решени в полза на хора, които искат да променят пола си по съдебен път. В тях е надделяло самоопределението на лицето към един от двата пола – аргумент, който юристите наричат психологически пол.

Експерти припомнят, че промяна на пола се извършва по два начина – хирургически и юридически. Я. Т. вече е тръгнал/а по първия.

През юли 2014 г. в пловдивска клиника са премахнати чрез операция млечните жлези и паренхимна тъкан на пациента. Преди да направят операцията, пловдивските лекари са поискали на “молителката” да бъде направено комплексно психолого-психиатрично освидетелстване. То сочи категорично, че пациентът е здрав.

“Вещите лица са констатирали, че при освидетелстваната няма данни за синдром на отхвърляне на пола, при който липсва желание за трайна промяна и хирургическа намеса.

Молителката не страда от психично заболяване, което прави възможно осъществяването на хирургическа намеса за корекция на пола, разбира свойството и значението на акта, който желае да осъществи, и е в състояние да предвижда последствията в дългосрочен аспект. Налице е същински транссексуализъм с осъзната и постоянна идентификация с противоположния пол”, признава и съдът.

“Транссексуализъм не означава хомосексуализъм, както погрешно мислят мнозина”, обръща внимание адвокат Маджарова.

Разбираемо Я. Т., който е на възраст между 40 и 45 г., отказа да се срещне с репортер на “24 часа”, тъй като дори мнозина от познатите му го възприемат за нормален мъж, без да подозират, че живее в женско тяло.

В съдебната зала става ясно, че той се възприема като мъж от 11-годишен. Никога не е имал рокля или принадлежности за гримиране, играел само с момчетата.

И сега, когато се запознава, се представя с мъжко име.

Това му създало проблеми, когато си търсел работа, тъй като се представял за мъж, а по документи бил жена.

“Сега работи мъжка професия, работата му е тежка, но колегите му знаят истината и го подкрепят”, твърди за него адвокат Маджарова.
А личните му документи с женските имена в тях носели през цялото време емоционален дискомфорт на клиента .
Нещо повече – от 7 г. дори Я.Т. има свое семейство, което не учудва познатите му. В него той е поел ролята на мъжа, а партньорката му Е.П. – на жената. И то дотолкова, че преди 5 години родила момченце, заченато чрез медицинския метод инсеминация от донор, т.е. със сперма от дарител.

Двамата се грижат за възпитанието на това дете, а то е възприело Я. Т. като свой роден баща и го нарича “татко”.

“Той го взема от детската градина като всеки друг родител и е много добър баща”, казва адвокат Маджарова. Но детето му расте и скоро ще усети, че неговият баща е по-различен от другите, и това е една от причините, поради които Я. Т. иска да извърши и втория етап от хирургическата си промяна на пола.

“Заради семейството, което е създала, в което е съпруг и баща, и в каквато роля е приета от детето, за да поправи “грешката на природата” – родена като мъж в женско тяло, за да преустанови подигравките на хората, за да възвърне самочувствието си, молителката предприела решителните мерки да промени пола си с неговата вътрешна и осъзната идентичност на мъж.

Твърди, че не желае вече да живее в постоянно напрежение, защото хората не могат да го разберат. Единственият ефективен начин за лечение на транссексуалността бил промяната на физиологическия пол”, съгласява се съдът в своето решение.

А освен негативните емоции всичко носи на Я. Т. и много материални разходи, тъй като операциите от този вид не се поемат от здравната каса. Но за да направят лекарите новата операция, първо пациентът им трябва юридически да бъде
признат за мъж, в противен случай те подлежат на съдебна отговорност, ако променят детеродните му органи и причинят детеродна неспособност, което се приема като тежка телесна повреда.

“Продължаваме съдебната битка. Познавам този човек от доста време, най-вече като добър родител и стойностен човек. Досега моят клиент не беше водил дело, защото живеехме в обстановка на обществена нетърпимост към различните.
Сега нещата у нас се променят, навлиза и опитът на европейските държави, в които правата на различните хора се зачитат все повече. Затова и приех да водя това дело, което намирам за голямо професионално предизвикателство”, признава пред “24 часа” адвокат Гергана Маджарова.

Мая Матева

Recent Posts

7 факта за киселото зеле, които може би не знаете

Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…

13 минути ago

7 факта за сармите, които може би не знаете

Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…

един час ago