Любопитно

Учени: Свръхмасивни черни дупки, влияят на живота на други галактики

Учени са стигнали до извода, след като наблюдавали свръхмасивната черна дупка в съзвездие Секстант, че тези обекти са способни не само да поглъщат звезди и да „задушават“ галактики, но и да формират нови светила в съседни галактики, съобщава ТАСС.

„За пръв път проследихме как една и съща свръхмасивна черна дупка повишава звездообразуването едновременно в няколко галактики. Удивителното в случая е, че свръхмасивните черни дупки, разположени в един звезден куп, влияят на живота на други галактики, отстоящи от тях на трилиони километри“, заявяви Роберто Джили, астроном от Националния астрофизически институт на Италия в град Болоня в сайта на „Чандра“.

Астрономите твърдят, че в ядрата на всички големи галактики има минимум по една свръхмасивна черна дупка. Тези космически тежкоатлети непрекъснато поглъщат обкръжаващото ги вещество, като изхвърлят част от него в междугалактическото пространство под формата на плазмен сноп. Те нагряват студените облаци от прах и водород, в които обикновено се зараждат звездите и ги изхвърлят извън пределите на галактиката. По тази причина близо половината от галактиките в обозримата Вселена се считат за „живи трупове“ заради „задушаващото“ въздействие на черните дупки. Нови звезди  не се зараждат.

Но при най-новите наблюдения в съзвездието Секстант, разположено на 10 милиарда светлинни години от Земята се оказва, че свръхмасивните черни дупки влияят на звездообразуването на съседните галактики, където се е повишило образуването на нови звезди  между 2 и 5 пъти.

Румяна Иванова

Аз мога