Притеснявате ли се от мисълта, че някой може да ви наблюдава?
Ново проучване на университета на Калифорния, Бъркли, разкрива, че повечето хора не се усещат, когато камерата на компютъра им ги записва тайно, пише security.bg.
Една от редакторките на онлайн изданието „Ози“ споделя как на едно от предишните ѝ работни места, тя и колежките ѝ покрили камерите на лаптопите си с лепящи бележки, защото се притеснявали, че някой може да ги наблюдава. Наречете ги параноични, ако щете, но ново проучване на университета на Калифорния, Бъркли, разкрива, че повечето хора не се усещат, когато камерата на компютъра им ги записва тайно.
Ръководителят на проучването, Ребека Портнов, попаднала на няколко интернет форума, в които активно се обсъждало „превземането“ на чужди камери, което я подтикнало да организира изследването. В него участвали 98 души, като всеки от тях имал да свърши няколко задачи на компютър и няколко на хартия, без да напуска бюрото с компютъра.
По време на експеримента уебкамерите на доброволците се включвали за по 10 секунди през определени интервали, като заедно с тях светвали и лампичките, показващи активност на камерата.
По-малко от половината хора, работещи на компютрите са забелязали светлината на лампичката, а едва 5% са ѝ обърнали внимание, докато попълвали хартиените си въпросници.
Това е особено проблематично, пише „Ози“, защото в по-голямата си част компютърният шпионаж протича, докато потребителя е пред компютъра, но не работи на него.
Забелязването на светлината обаче не бил единственият проблем, с който се сблъскали учените – оказало се, че повечето хора дори нямат представа какво означава тя.
Портнов твърди, че няма точна статистика на броя „превзети“ уебкамери, но предупреждава, че мнозина са записвани без тяхно знание.
„Случаите, за които чувате, са само разкритите такива“, пояснява тя и припомня, че миналата година ФБР разби мрежа за шпионаж на камерите на над 700 000 души.
„Стотици хиляди хора станаха жертва на само една от мрежите за такъв шпионаж. Основна цел на нейните създатели бе осигуряване на платен достъп до камерите на всички, заразени от зловредния софтуер“, добавя Портнов.
Не всичко е загубено обаче. Учените са въвели няколко нови метода за индикация активността на уебкамерите на доброволците. Огромният прозорец с червен фотоапарат е привлякъл вниманието на всички, които са го видели на екраните си, пише в крайния доклад към изследването.
Портнов и колегите ѝ се надяват производителите на електронни устройства да въведат нови методи за уведомление при употреба на камерите. А дотогава, всички можем да сме спокойни с парче хартия пред малкия обектив, вечно втренчен в нас.
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…