Спорт

Берое загуби драматично у дома от Академик (Пловдив)

Берое загуби домакинството си на Академик (Пловдив) с 80:81. Срещата от четвъртия кръг на НБЛ предложи много обрати, оспорвана игра и красиви изпълнения. Старозагорци бяха по-добри през първата част, но отстъпиха през второто полувреме.

Дерик Джийн, Симеон Илиев, Павел Маринов, Роуз и Рейн стартираха за Берое в срещата срещу Академик. Гостите от Пловдив влязоха по-добре в мача и след две успешни стрелби от зоната на трите точки поведоха с 6:0. Две попадения на Рейн намалиха изоставането за зелените, но с още две сполучливи нападения Академик вече водеше с 10:3. Силното начало на гостите видимо подейства на старозагорци и в следващите минути те подобриха представянето си. Това даде резултат във втората половина на първата част, когато беройци излязоха напред в резултата 2 минути преди нейния край. В заключителните секунди Берое отбеляза 4 срещу 2 точки за своя съперник и взе първата четвърт с 21:17.

Академик отново влезе силно в началните минути на втората част. Две тройки на Бишъп обаче попариха устрема на пловдивчани. Три точки на Роуз пък принудиха наставника на гостите да прибегне до прекъсване. След него Академик с две успешни нападения върна 4 точки от изоставането си. С хубав пробив през няколко баскетболисти на пловдвичани Джийн отбеляза едно от красивите попадения в мача. До края двата отбора запазиха дистанцията помежду си. Берое спечели частта с 27:26 и увеличи аванса си в общия резултат с една точка – 48:43.

След почивката беройци нарушиха традицията и влязоха силно в първите минути. Рейнс, Маринов и Джийн увеличиха точковия актив на старозагорци до 57 пункта. Академик обаче отговори почти мигновено след три поредни успешни нападения, които принудиха Любо Минчев да прибегне до прекъсване. То даде резултат и чрез Лазаров „зелените“ си върнаха увереността. В тези минути успеваемостта на старозагорци в нападение обаче спадна. Отпускането в зелените редици рефлектира и върху резултата. Авансът от 8 пункта за домакините се стопи до едва 1 точка 2 минути преди края. След неуспешна стрелба на Роуз и бърза атака на Академик, пловдивчани поведоха с 64:63. Старши треньорът Любо Минчев взе прекъсване, с което ситуацията на игрището леко се промени. Берое започна отново да вкарва, но пролуките в отбрана останаха. С 19:25 Академик взе частта и излезе напред с точка аванс – 67:68.

Павел Маринов изравни резултата след точна стрелба от наказателната линия. В първите 13 секунди на частта гостите извършиха цели две нарушения. Прекрасен пробив на Ники Стоянов отвори преднина за Берое от две точки в резултата. Николай Николов изравни за Академик след карамбол под коша на домакините. С тройка пловдивчани излязоха напред. На два пъти в тези минути сгрешиха в нападение, което позволи на гостите да дръпнат със 75:70 в резултата. Джийн намали след хубав пробив и точно стрелба от наказателната линия. Резултатът 75:73 в полза на тима от Пловдив се задържа повече от минута преди гостите да вкарат след неуспешно нападение за Берое. С тройка на Ники Стоянов „зелените“ се доближиха на точка от своя опонент. Заключителните минути на двоя бяха белязани от нова драма в спортна зала „Стара Загора“. Ники Стоянов изведе „зелените с точка преднина при оставащи 100 секунди до края. Гостите върнаха попадението в следващата атака. Неточна стрелба на Бишъп от тройката отвори възможност за пловдивчани, от която те не се възползваха.