[ad id=“225664″]
39-годишният Турхут Исмаил е този, който решава да реставрира със собствени средства рушащия се храм, построен през 1882-година върху тракийско светилище, в родното му село, съобщава Канал 3.
„Ние не знаехме че тази църква е паметник на културата. И три пъти я проектирахме. Значи бюрократични неща са много по-трудно документално от колкото самата реставрация”, обяви Турхут.
Той кандидатства по европейска програма и със средствата успява да възстанови храма. Приготвените първоначално свои пари пък инвестира в спортни игрища. А църквата в село Искра е вторият християнски храм, построен от Турхут.
[ad id=“263680″]
„Това е храм. Дали е църква, джамия, синагога, важното е че се прави някякъв храм. И когато има Бог, той е един за всички”, каза Исмаил.
Турхут с усмивка споделя че преди това е построил църква в сунгурларското село Дъбовица.
Храмът получи и ценен дар от Националния исторически музей, който привлече десетки посетители.
„Това е парче дърво от Светия кръст. Разделихме на парчета и даряваме на няколко църкви. Църквата в бургас „Св. св. Кирил и Методий”, църквата в Пловдив, църквата в Рим и църквата в Созопол естествено, в родния ми град. Сега ще има и в църквата в село Искра”, обяви бившият директор на НИМ проф. Божидар Димитров.
[ad id=“236993″]
Специално изработени мозайки на светите братя Кирил и Методий пък са дар от Събин Пашов, потомък на род свързан с църквата.
[ad id=“236999″]
„Аз не помня моя прадядо, това са спомени разказани от моя дядо. 23-та година дава средства за изграждането на камбанарията и дава камбана на църквата, до тогава не е имало камбана. И от тогава се чува звукът на камбаната и до ден днешен”, разказа Пашов.
За освещаването на храм Свети свети Кирил и Методий в село Искра пристигна негово високопреощесвещенство сливенския митрополит Йоаникий. Храмът бе официално открит с празнична света литургия.