„Никога не сме предполагали, че ще попаднем в такава ситуация”, казва майка ѝ пред Свободна Европа.
Случаят не може да бъде решен в нито една от трите замесени европейски страни, затова думата ще има Съдът на Европейския съюз.
Всичко започва през 2015 г., когато българката Ваня се запознава с британката Джейн. Имената им са сменени, за да запазим тяхната анонимност. Двете имат сключен брак от 2018 г. в Гибралтар, където законът позволява това. Сара се ражда с методите на асистираната репродукция през декември 2019 г. в Испания. И година и два месеца по-късно все още няма гражданство.
България, Великобритания и Испания отказват гражданство на момичето. Според испанското законодателство – защото нито един от двамата родители не е испански гражданин; според британското – защото самата Джейн е родена в Гибралтар, който е задморска британска територия; а според българското – защото Ваня и Джейн не са мъж и жена.
Джейн все пак подава документи за дъщеря си във Великобритания и получава отказ. Адвокат Деница Любенова, която е поела случая, казва, че това се дължи на пречка в закона за британското гражданство (British nationality act).
“Тъй като е родена в Гибралтар, тя самата е придобила гражданството от своите британски родители. Ако нейното дете се роди извън Великобритания, тя не може да му предаде гражданство”.
“Не искам да мисля за бъдеще, в което тя няма да има националност или паспорт”, казва Ваня.
Одисеята, в която се озовават двете жени, се превръща в “Параграф 22”, когато стигат до Столичната община. Българката подава заявление за издаване на акт за раждане въз основа на този от Испания – стандартна практика, когато някой е роден в чужбина. Не и този път.
“Общината ни поиска данни за биологичния родител на детето, които ние отказахме”, казва адвокат Любенова. По думите й искането на Столичната община е неоснователно и дискриминира детето въз основа на сексуалната ориентация на неговите родители.
Със същите мотиви Ваня и Джейн отказаха да съобщят и пред Свободна Европа коя е родила детето.
“Ако хетеросексуална двойка има раждане в чужбина, когато идват в България и искат регистриране на акта за раждане, никой не им търси да се докаже биологичната връзка”, уточнява адвокат Любенова. Същото се отнася и когато става дума за регистрация на осиновено дете.
“Ако имаме осиновяване, настъпило по законите в друга държава, ние ще искаме да търсим биологична връзка на осиновителя с детето ли? А ако имаме припознаване на дете? Тогава също няма биологична връзка, има правна такава”.
Сара не може да напусне Испания, защото няма документи. “Най-вече сме тъжни, тъй като нашите семейства все още не са виждали на живо дъщеря ни, а тя вече навърши 1 годинка”, казва майка й Ваня. Споделя, че в началото не си е давала сметка колко заплетена е ситуацията.
“Намираме се в капан. Не искам да мисля за бъдеще, в което дъщеря ни няма да има националност или паспорт. Тя не би могла да има социално-осигурителен номер и впоследствие да работи, да има банкова сметка – накратко да бъде пълноценен гражданин”.
С помощта на адвокат Любенова Ваня и Джейн са обжалвали отказа на Столичната община пред Административния съд – София град. Съдията е сметнал, че по случая има въпроси, които засягат правото на ЕС, които досега не са получавали отговор. Делото е спряно и изпратено за тълкуване в Съда на Европейския съюз, който ще заседава на 9 февруари.
Ивайло ВЕЗЕНКОВ Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
„Стани богат“ е една от най-обичаните телевизионни игри в света. Тя привлича зрители със своите…