“Доста добре”. САЩ и Иран обсъдиха ядрената програма на Техеран

Делегации на Иран и САЩ са провели „положителни“ и „конструктивни“ преговори относно ядрената програма на Техеран в събота, съобщиха ирански и американски официални лица.

Това са първите срещи на официални представители на двете страни по този въпрос от години насам и се провеждат на фона на нарастващото напрежение между двете държави, както и зачестилите военни заплахи от страна на Вашингтон.

Разговорите на високо равнище са продължили над два часа и се проведоха в столицата на Оман, Маскат. Иранските и американските преговарящи се договориха за втори кръг от преговори през следващата седмица.

„Дискусиите бяха много положителни и конструктивни“, съобщи Белият дом след срещата, като добави, че според специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф „има инструкции от президента [Доналд] Тръмп да разреши различията между нашите две нации чрез диалог и дипломация, ако това е възможно“.

„Тези въпроси са много сложни и днешната пряка комуникация на специалния пратеник Уиткоф беше стъпка напред в постигането на взаимноизгоден резултат“, се казва още в изявлението. Страните са се договорили да се срещнат отново на 19 април.

По-късно Тръмп каза, цитиран от Ройтерс, че преговорите вървят добре. По негови думи най-важно е финализирането им, поради което предпочита да не коментира в детайли. Все пак той добави, че “ситуацията с Иран върви доста добре”.

Дни преди разговорите Тръмп отправи ново предупреждение, в което каза, че „ако е необходимо“, Съединените щати „абсолютно“ ще използват военна сила срещу Иран – като Израел е готов да играе водеща роля.

Полуофициалната иранска информационна агенция Тасним цитира неназовани официални лица, според които атмосферата на разговорите е била „конструктивна“.

Основен представител на Иран в разговорите беше иранският външен министър Абас Аракчи. Той е разговарял с Уиткоф “за кратко в присъствието на оманския външен министър“ според иранската държавна телевизия. Това означава, че е имало пряко взаимодействие между двете държави, които от десетилетия са във вражда.

Как се стигна дотук

Преговорите са поредният етап в напрегнатите отношения между Иран и САЩ, в които се редуват периоди на дипломация и конфронтация.

Ядреното споразумение от 2015 г. – официално известно като Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД) – първоначално даваше надежда за подобряване на отношенията, но оттеглянето на Вашингтон през 2018 г. по време на първия мандат на Тръмп предизвика спирала от санкции и доведе до обогатяване на уран от страна на Техеран.

Европейски държави се опитаха да спасят плана от 2015 г., като създадоха инструмент в подкрепа на търговския обмен, който имаше за цел да улесни трансакциите без долари с Иран, за да не бъдат нарушени санкциите на САЩ, и да убеди Техеран да се придържа към поетите ангажименти.

Чрез този механизъм беше осъществена само една транзакция и в крайна сметка той беше прекратен през 2023 г.

Икономиката на Иран, която беше стимулирана от СВПД, получи голям удар, тъй като кампанията на Тръмп за „максимален натиск“ доведе до значително намаляване на продажбите на петрол от страна на Иран.

Когато бившият президент Джо Байдън наследи Тръмп през 2021 г., Иран и САЩ започнаха да провеждат серия от непреки преговори за съживяване на ядреното споразумение. ЕС, който изпълнява ролята на координатор на СВПД, подготви проект за споразумение, но той така и не беше подписан. Разговорите спряха през 2022 г. и останаха замразени – досега.

Какъв е залогът

Тръмп е категоричен в искането си да не бъде позволено на Иран да има ядрено оръжие. Все още не е ясно дали той иска да ограничи ядрените дейности на Иран или напълно да ги ликвидира.

Иран е готов да даде гаранции, че не се стреми да се сдобие с ядрено оръжие, но отхвърли идеята за пълно прекратяване на ядрената си програма.

Въпреки че демонстрира увереност и твърди, че може да неутрализира американските санкции, Техеран се нуждае от сделка.

Икономиката на Иран е в тежко състояние, а националната валута почти ежедневно достига нови дъна спрямо долара. Покупателната способност на иранските граждани намалява, а прекъсванията на електрозахранването се превърнаха в неизменна част от лятото и зимата, въпреки глобалния статут на Иран като страна, богата на енергия.

За САЩ предотвратяването на придобиването на ядрени оръжия от Иран е основен приоритет.

Иран обогатява уран с чистота 60%, което се счита за качество, близко до това на оръжията. Освен това Иран е натрупал достатъчно уран, за да създаде няколко бомби, ако реши да го направи.

Техеран настоява, че ядрената му програма е мирна и никога не се е стремял към създаване на оръжие. Въпреки това, докато администрацията на Тръмп продължава да повдига въпроса за възможността за военни удари срещу иранските ядрени съоръжения, все повече ирански официални лица казват, че Техеран ще разработи ядрени оръжия, ако бъде притиснат в ъгъла.

Оценките сочат, че Иран може да обогати достатъчно уран за една бомба за по-малко от седмица и достатъчно за няколко бомби в рамките на месец.

Преди разговорите в Оман Вашингтон опита да увеличи още повече натиска. На 9 април Министерството на финансите на САЩ обяви санкции срещу пет юридически лица и едно физическо лице, базирани в Иран, заради подкрепата им за иранската ядрена програма. Това включва Организацията за атомна енергия на Иран (ОАЕИ).

Мохамед Гаеди, преподавател в катедрата по политически науки в университета „Джордж Вашингтон“, каза пред радио „Фарда“ на Радио Свободна Европа, че новите санкции едва ли ще окажат голямо въздействие върху ядрената програма на Иран, тъй като са насочени към активите на АЕОИ в САЩ, които не са много.

Според него новите санкции служат най-вече за засилване на влиянието на САЩ върху Иран по време на преговорите.

На 9 април Тръмп отново предупреди, че при липса на сделка с Иран САЩ ще прибегнат до военни действия, за да неутрализират ядрената програма на Техеран. Али Шамхани, високопоставен съветник на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей, отговори, че продължаващите заплахи за военна конфронтация ще принудят Иран да изгони инспекторите на ООН и да „прехвърли обогатения уран в сигурни обекти“.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

Зам.-кметът Надежда Чакърова награди победителите от СУ „Железник“ в „Млад огнеборец“

Зам.-кметът Надежда Чакърова награди победителите от СУ „Железник“ в „Млад огнеборец“ с пожелания за бъдещи…

един час ago

Кметовете от РАО „Тракия“ посетиха площадката за разделно събиране на отпадъци

Кметовете от РАО „Тракия“ посетиха площадката за разделно събиране на отпадъци по покана на зам.-кмета…

един час ago

Община Стара Загора участва в туристическата конференция TravelX 2025

Община Стара Загора участва в туристическата конференция TravelX 2025, съобщиха за ЗАРАТА Община Стара Загора…

3 часа ago

Директорът на ОДМВР-Стара Загора връчи почетен знак на ОДМВР-Стара Загора на мл. експерт Тенчо Пенев

Директорът на ОДМВР-Стара Загора връчи почетен знак на ОДМВР-Стара Загора на мл. експерт Тенчо Пенев,…

5 часа ago

Разкрити престъпления от последните дни

Разкрити престъпления от последните дни, съобщиха за ЗАРАТА На 24.05.2025 г., в РУ-Казанлък, е получено…

5 часа ago

Днес в “Моите братя и сестри”: Айля обвинява Сузан, че е разбила семейството й с Ресул

Сузан казва на Акиф, че няма да се учуди, ако той е отнел човешки живот.…

6 часа ago