Според техните изчисления в атмосферата на планетата ще бъдат отделени общо 34 млрд. метрични тона въглероден диоксид спрямо 36,4 млрд. миналата година. Това е най-голямото понижение, отчитано до сега.
Учените казват, че спадът се дължи най-вече на факта, че хората си стоят у дома и пътуват по-малко с автомобили и самолети. Очаква се обаче след края на пандемията въглеродните емисии отново да се повишат, предупреждава международната група.
Емисиите са спаднали с 12% в САЩ и 11% в Европейския съюз. В Китай – държавата, която почти напълно възстанови икономиката си след ограничаването на вируса в началото на годината, спадът е само 1,7%. Все пак авторите на проучването се надяват, че намаляването би могло да продължи.
„Дали това ще доведе до създаването на тенденция, зависи основно от какви мерки се вложат в пакетите за възстановяване след коронавируса в целия свят“, казва една от авторките на публикацията Джулия Понграц от университета „Лудвиг Максимилиан“ в Мюнхен.
„Начинът за намаляване на климатичните промените не е да се спре всякаква активност, а да се забърза прехода към нисковъглеродните технологии“, казва друг от авторите Филипе Кайе от френската Лаборатория за климат и околна среда.
С Парижкото споразумение от 2015 г. държавите се съгласиха да намалят емисиите, за да ограничат покачването на световната температура до 1.5 градуса по Целзий спрямо нивото преди индустриализацията.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…