Световни новини

ЕС дал най-много пари за бежанци на Великобритания

Противно на очакванията най-засегнатите – Италия и Гърция – не са най-големите бенефициенти

„Бежанците са добре дошли“, пише на плакати пред британския парламент в Лондон. Парите за тях обаче отиват главно за връщането им.

Великобритания е взела най-много средства от еврофонда за управление на миграцията в сравнение с останалите страни – членки на ЕС, и е използвала парите, за да прогони пристигналите на нейна територия бежанци. Лондон е получил 16.3% от отпуснатите 2.39 млрд. евро за т.нар. основни дейности, става ясно от съвместен доклад на Агенцията за бежанците на ООН и на базирания в Брюксел Европейски съвет за бежанците и изгнаниците, цитиран от „ИЮ Обзървър“, пише „Сега“.

На най-засегнатите от мигрантската криза Италия и Гърция са били разпределни съответно 13.6% и 11.3% от сумата. Германия, която прие около 1 млн. бежанци, пък е взела 9% от отпуснатите от еврофонда пари. България е взела едва 0.2% от разпределените евросредства.

Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ разполага с 3.1 млрд. евро за периода 2014-2020 г., като вече са разпределени 88% от тях, или 2.75 млрд. евро. Сумата от 2.39 млрд. евро е разпределена между страните от ЕС с цел да се подпомогне реализацията на национални програми, свързани с т.нар. основни дейности като издръжка на мигрантите – интеграция, подобряване на условията в центровете и др. Останалите 0.36 млрд. евро от фонда са отишли за разселване на бежанците.

Великобритания е изхарчила почти 60% от европарите, за да връща отхвърлените кандидати за убежище в родните им страни, сочат данните в доклада на Агенцията за бежанците на ООН и на Европейския съвет за бежанците и изгнаниците. По принцип страните би трябвало да изхарчат не повече от 30% от отпуснатите им средства за експулсиране на мигранти. „Фактът, че Великобритания е получила най-голям дял от средствата на Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ показва недостатъците на формулата за разпределянето им, както и колко е важно да се използват актуални данни, отразяващи реалните потребности“, казва Катрин Уулард, която е главен секретар на Европейския съвет за бежанците и изгнаниците.

Парите от Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ се разпределят между страните – членки на ЕС, на базата на формула, която отчита броя на подадените молби за убежище, броя на жителите от държави извън ЕС и броя на върнатите бежанци за три години назад. В случаи на криза се отпускат и допълнителни средства на изпаднали в затруднения държави членки, като по този показател Великобритания се нарежда на второ място, веднага след Италия.

 

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова