От Комисията за регулиране на съобщенията обясниха, че писането на съобщения на латиница е по-евтин вариант, съобщава БНР.
[ad id=“263680″]
Интересно е обсъждането между потребители във фейсбук за цената на есемесите, написани с български букви, и за тези, написани на латиница. Гражданите се питат защо в сметките на мобилните оператори те се таксуват различно. Кирилицата е третата официална азбука на Европейския съюз, пишат още те и не могат да разберат дали мобилните компании у нас дискриминализират хората, като ги карат да плащат повече, когато използват кирилица вместо латиница.
[ad id=“225664″]
„Трябва да подчертаем, че дължината на кратките текстови съобщения и кодирането на различни езици са определени в международните стандарти. В едно кратко текстово съобщение могат да бъдат предадени до 160 символа на латиница и до 70 символа на кирилица. В този аспект може да се каже, че писането на латиница излиза по-евтино.“, отговаря Веселин Божков, председател на Комисията за регулиране на съобщенията.
[ad id=“263680″]
Според него не може да става дума за някакво дискриминационно отношение към българите или към гражданите на останалите страни членки на ЕС, в чиито азбуки има повече символи от основната латиница. Потребителите трябва да знаят, че съобщение на латиницата се кодира със 7 бита, а на кирилица с 16 бита. Когато есемесът има повече от 160 символа за латиница и 70 за кирилица – автоматично започва ново съобщение.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…