Политика

Ивайло Калфин обвини посланика ни в ЕС, че саботира кандидатурата му за ОЛАФ

Интригата с кандидатурата на Ирина Бокова за ООН ще се повтори, само че този път – с Ивайло Калфин и надпреварата за шеф на Европейската служба за борба с измамите – ОЛАФ. За това предупреди самият Калфин в интервю за в. „24 часа“.

[ad id=“225664″]

В него той твърди, че българският постоянен представител към ЕС Димитър Цанчев е саботирал кандидатурата му. От постоянното представителство на България в Брюксел са отказали да коментират пред „Дневник“ думите на Калфин.

Калфин и финландецът Виле Итала са на последния етап на подбора за заместник на досегашния шеф на ОЛАФ Джовани Кеслер. Крайното решение се взема от Европейската комисия, но Европейският парламент и Съветът на ЕС също изказват решаващи мнения.

[ad id=“263680″]

„По най-неочакван начин при мен проблемът дойде от Съвета, където българският постоянен представител се дистанцира демонстративно от кандидатурата с обяснението, че България е председател на Съвета на ЕС и затова той не може да взема страна“, казва Калфин. „А преди 7 г. при аналогичен случай – белгийско председателство и белгийска кандидатура, посланикът е много активен. Сега Димитър Цанчев направи това, което представителят ни в ООН Стефан Тафров направи при кандидатурата на Бокова“.

[ad id=“236993″]

„Имах подкрепа от Бойко Борисов, заявена много ясно, но посланикът после показа на всички, че държавата не може да се ангажира с този кандидат. Дали го направи на собствена глава, не знам“, уточнява още той. На въпрос дали е говорил с премиера по повода, Калфин казва: „Информирах го три пъти поне, че не върви, така че знаеше, че има проблем.“

Калфин беше вицепремиер и министър на външните работи в правителството на Сергей Станишев, както и вицепремиер и министър на труда и социалната политика във втория кабинет на Бойко Борисов. Като бивш член на т.нар. група „Монти“, която изготви доклад за възможните реформи в приходната част на европейския бюджет, от април 2017 г. Калфин е специален съветник на европейския комисар по бюджета Гюнтер Йотингер.

[ad id=“218548″]

През 2016 г., след пет неформални гласувания за нов генерален секретар на ООН, в които кандидат на България бе Ирина Бокова, правителството смени позицията си и издигна кандидатурата на Кристалина Георгиева. Бокова не се оттегли, а генерален секретар на ООН стана португалецът Антониу Гутериш.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

7 факта за киселото зеле, които може би не знаете

Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…

1 минута ago

7 факта за сармите, които може би не знаете

Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…

един час ago