Стара Загора

Кметовете на Стара Загора. Желязко Рашев, градоначалникът архитект

В поредица от публикации ЗАРАТА представя градоначалници на Стара Загора, оставили трайна следа в историята на града ни. Разказахме ви за Петко Рачов Славейков, Хаджи Господин Славов, Стефан Салабашев , Димитър Начев Косев. Стефан Сливков, Мирчо Стоянов, Пенчо Славов, Иван Черепов, Сава Казмуков. После дойде ред на Христо Кожухаров – главният виновник в града да се засадят липовите дръвчета и да се изградят Градската и Станционната градинки. След него – на Петър Кабакоев, сетне – на Йовчо К. Хитров, Иван Нонов и други известни и по-малко известни градоначалници. Последва роденият в Габрово Коста Цокев, който като кмет на Стара Загора е уличен в корупция и далавери – поради което е и „детрониран“. Михаил Сливков и Господин Байкиров бяха следващите. Христо Фетваджиев, три пъти кмет на града ни…

Желязко Рашев е роден е на 21 януари 1890 г. в Стара Загора. Завършва местна гимназия след това учи архитектура в Мюнхен.

Преди Първата световна война работи във Варна, а след войната се премества в Стара Загора. Членува в Националлибералната партия. В периода 1920 – 1942 г. е архитект на частна практика. От февруари до юли 1928 г. е кмет на Стара Загора. В началото на 1942 г. е преназначен за градски архитект на община Стара Загора. Избран е за общински съветник и е член на Управителния съвет на Старозагорската популярна банка и член-делегат на ООД „Светлина“ – Стара Загора.

В ранния му период проектираните от него сгради са под влияние на немския барок, впоследствие преминават през сецесиона (модерн), еклектизма и достигат до рационализма. Негово дело са сградите на Популярна банка, Корпоративна популярна банка, къщите на д-р Узунов, д-р Стефан Гърдев, д-р Бакалов, д-р Енфеджиев, адвокат Стефан Рафаилов, Калфакчиеви, Чорчопови, Тончеви, проф. Петър Жеков и други.

Умира на 13 юли 1961 г. в Стара Загора.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.