Абатството на острова е посветено на Архангел Михаил и е разположено на около 1 км от брега, близо до устието на р. Куено.
[ad id=“225664″]
Общината има население от 43 човека, но това не пречи Мон Сен Мишел да се посещава от над 3 000 000 души в годината.
Статуята на Архангел Михаил, поставена на върха на църквата, се извисява на 170 метра над водата.
Според легендата Архангел Михаил се е явил на Св. Обер, епископ на Авранш през 708 г. и му е дал наставление да построи църква на скалистия остров.
Обер пренебрегва наставлението докато архангелът продупчва черепа му с пръст. През 709 г. започва да се строи и селото около абатството.
През 1067 г. манастирът Мон Сен Мишел дава подкрепата си на Уилям Завоевателя.
[ad id=“263680″]
В резултат на това манастирът получава земи и имоти в Англия, а също е изобразен на гоблена от Байо. По време на Стогодишната война англичаните неколкократно се опитват да го превземат, но не успяват.
След Френската революция абатството е затворено и превърнато в затвор, първоначално за духовници, които се противопоставят на новия режим.
Влиятелни фигури, включително Виктор Юго, започват кампания за възстановяване на статута на Мон Сен Мишел, през 1863 г. занданът е затворен и през 1874 г. островът е обявен за исторически паметник.
Мон Сен Мишел и неговият залив са обявени от ЮНЕСКО за част от Световното културно наследство през 1979 г.
Освен архитектурата има и друга забележителност.
Впечатляващи са приливите, при които разликата между връхната точка на прилива и най-ниската точка на отлива достига 15 метра.
[ad id=“236993″]
Когато приливът се отдръпне, 16 км пясъци се оголват, оставяйки построеното в готически стил абатство, да изпъкне.
Важно е да се знае, че се организират туристически обиколки сред пясъците, но те са групови, защото има опасност от плаващи пясъци на места.
източник: Vesti.bg