Към читалището в момента има три постоянно действащи самодейни колектива: вокална група за обработен фолклор, вокална група за стари градски песни и група за автентичен фолклор. Временно действащи са Коледарската и Лазарската групи.
Всяка година в навечерието на великденските празници на Лазаровден, момичетата от лазарската група в пъстроцветни носии, с вити венци на главите огласят със своите песни цялото село, влизат във всяка една къща и пеят за здраве на домакините, за задомяване на моми и момци, за общо благополучие. В навечерието на коледните празници пък момчетата от коледарската група, наметнати с тежки ямурлуци обхождат цялото село и са чакани гости във всеки един дом. Домакините с радост ги посрещат, защото знаят, че те носят „добри вести“. Както е било в миналото, така е и днес – със своите песни те благославят всеки дом и пожелават здраве на домакините, берекет и „пълни хамбари и кошари“.
Друг един тачен и очакван народен празник е Гергьовден – той е и празник на село Богомилово. По традиция на този ден цялото село излиза на общоселско хоро. Вече няколко поредни години се организират надпявания между читалищните самодейци на нашето село и гостуващи самодейци от други села, пресъздават се характерни за този ден обредни ритуали и обичаи. Последните две години на два пъти е изнасян концерт от Иво Папазов.
Всяка година на 21 януари по традиция се чества денят на родилната помощ – Бабинден. Млади майки от селото и баби се събират и празнуват този ден, символизиращ великото начало на живота и посветен на тези, в чиито ръце той се ражда. Пресъздава се ритуалът „бабуване“ – да се помни и не се забравя от по-младите.
Традиционни са ежегодните осмомартенски тържества, организирани от Читалището изпълнени с много песни, настроение и преклонение пред жената – майка, жената – спътница в живота, създателка на блага и общочовешки ценности.
Денят на славянската писменост и култура – 24 май – е друг празник ежегодно честван за да засвидетелства нашето преклонение към създателите на славянската писменост, както и нашето внимание и уважение към местните учители – съвременните духовни просветители.
Всяка година на Първи юни – денят на детето в читалищния салон с много настроение и емоции се празнува този ден и оставя незабравими детски спомени у много деца от селото. Търсят се спонсори да зарадват децата с подаръци и почерпка.
Рождество Христово е празник очакван както от децата, така и от възрастните. Затова и читалищните самодейци с много любов и настроение се подготвят за Коледния празник и изнасят всяка година голям Коледен концерт, като много пъти канят и гости – самодейци от други читалища. На децата добрият Дядо Коледа щедро поднася своите подаръци.
Богата и разнообразна е читалищната самодейност, като всяка година са многобройни изявите на двете вокални групи – за обработен фолклор и стари градски песни и на групата за автентичен фолклор в конкурси, фестивали, както и много гостувания по покана на самодейци от други села.
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…