Разкрит е цял късноантичен квартал в археологическия резерват „Тракийски и античен град „Кабиле“, обяви директорът на Регионалния исторически музей в Ямбол, Стефан Бакърджиев за Радио Стара Загора. Това е станало възможно благодарение на геофизични проучвания и други методи в археологията.
Къщите най-вероятно са строени след управлението на император Диоклециан – 298 година. Тогава Кабиле придобива отново статута на град с площ около 26 декара, със собствени крепостни стени, улици и големи представителни сгради.
През пролетта екип от историческия музей и студенти от СУ „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет ще започне археологическото проучване на сканирания терен.
Древният Кабиле е съществувал като тракийски и античен град повече от 1000 години. Досега в резервата са проучени едва 18 на сто от културните пластове, чийто дебелина някъде достига до пет метра.
През 1965 година мястото е обявено за археологически резерват и е включено в списъка на 100-те национални туристически обекти.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…