[ad id=“263680″]
Кога трябва да приемате сироп от бъз?
Ако искате да подсилите имунната система, най-добре да започнете приема на сироп от черен бъз в началото на пролетта или есента, тъй като през тези два сезона опасността от вируси и грип е най-висока. Обикновено един курс протича между 20 и 30 дни.
За други цели може да пиете лекарството целогодишно, като до момента не са установени странични ефекти, стига да е спазена технологията на приготвяне на сиропа, както и да не се прекалява с дозата.
[ad id=“218001″]
Как се приготвя сироп от бъз?
Най-популярната рецепта за сироп от черен бъз е на природния лечител Петър Димков. Според нея плодовете се измиват и се нареждат в буркан, като се редуват ред плодчета с ред мед, докато не запълните буркана. Важно е последният пласт да е покрит с повече мед, но не бива и да препълвате съда, защото нивото на сместа може да се повиши малко през следващите няколко дни. Покривате отвора с марля и оставяте буркана на тъмно място, като веднъж дневно трябва да разбърквате (за предпочитане с дървена лъжица).
[ad id=“218548″]
Сместа трябва да престои така между 3 и 5 седмици. След това прецеждате течността през гъста марля, като внимавате в сиропа да не изпадне някое плодче – иначе ще се получи ферментация и ще трябва да приготвяте сиропа отначало. Дръжте сиропа от черен бъз на хладно, за предпочитане в тъмни бутилки. Пийте по една супена лъжица сутрин на гладно, а за деца по една чаена.
Сироп от черен бъз може да намерите също и в хомеопатични аптеки и центрове.
Как още може да приемате черен бъз?
Ако разполагате със сушени плодове от черен бъз, може да ги накиснете в чаша вода през нощта и на сутринта да изпиете сока. Той ще ви подейства ободрително и ще стабилизира имунната система. Приготвят се още вино от черен бъз, сладко или конфитюр, но тук полезното действие на полезните плодчета е по-слабо.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…