Традиционно българите смятаме салатата за гарнитура или нещо, с което си пием аперитива, но вече е пределно ясно, че тя си е едно пълноценно, вкусно и засищащо ястие. Стига да знаем как да я приготвяме.
“Както е една импровизация, така и всяка зелена салата си има своите базови правила и тънкости, които е добре да познаваме, за да я преоткрием и да й се наслаждаваме.”
Ползвайте цели зелени салати, вместо листа или предварително нарязани. Не пестим кой знае колко време, но така хем виждаме цялата салата, хем получаваме и най-крехките й листенца, и по-солидните, които придават обем. Измиването става под течаща студена вода и ако желаете – може да накиснете чистите листа в студена вода. Смята се, че при накисване се извличат нитратите.
Когато имаме салати и зеленолистни, трябва максимално да отстраним водата от тях, след като са измити. Това може да стане със специална центрофуга за салата, може и да ги оставим на кухненска хартия. Струва си да се отдели това време или да се купи този уред, ако обичате салата. Колкото по-малко вода има, толкова по-добре попива дресингът, вместо да се утаи на дъното на купата.
Винаги накъсвайте, вместо да режете с нож листните салати. Така те остава пухкави, соковете се запазват. Когато ги режем на дъската, обратно – смачкваме ги и при натиска – сокът се отделя. Накъсването е на удобни за ядене парченца и не твърде внимателно. Подхождайте със замах. Заедно със салатите накъсайте и зелени подправки като босилек, мента, или зеленолистни като спанак, кейл. Руколата остава цяла, както и бейби салатките. Така ще се смесят равномерно с по-едрите салати и ще дадат аромат и вкус, тъй като те са по-богати на вода, отколкото на отличим вкус.
Зеленчуци като краставица, тиквичка, морков може да бъдат нарязани с картофобелачката на ленти, вместо на парченца, както е обичайно. Това дава интересен вид на всяка салата, привкус на професионален подход и отношение. Така и салатата ще остане пухкава, вместо да падне под тежестта на краставиците например.
Протеини може да са сурови ядки и семена – тиквени, слънчогледови, кедрови, смляно ленено семе, кашу, орехи, сусам. Стига да са малко предварително накиснати и сурови – те са богати на протеини и аминокиселини. Ще направят салата по-балансирана и тя ще запази от обема си. Традиционно за нас е свареното яйце, но то, като по-тежко може да се добавя чак накрая при сервиране. Протеини могат да дойдат и от сирена – моцарелата е подходяща за листните салати, но може и някое от сините сирена. Риба тон също е добра идея. Протеини има и в бобовите – леща, био боб, боб мунг, нахут, в пъдпъдичите яйца и кълновете.
Въглехидратите в зелената салата могат да дойдат от крутони, по-дребна сварена паста или от житни култури като булгур, жито, ечемик, елда, киноа, царевица, дори някои видове ориз като див ориз или кафяв ориз. Сварете ги предварително в леко подсолена вода, колкото да омекнат, отцедете добре и добавете в салатата.
Кафевият ориз и пълнозърнестата паста допълват аминокиселините от бобовите и правят белтъка пълноценен за усвояване. Това е особено важно за вегани и вегетарианци.
Когато всичко е сложено в голяма купа, идва финалът – овкусяването. Първото правило е, че то трябва да стане непосредствено преди сервиране на салатата. Колкото по-дълго време дресингът е в нея, толкова по-бързо солта и киселината извличат соковете на зеленчуците и тя остава тъжна каша на дъното на купата. Смисълът от дресинга е освен да се овкуси салатата, но и някои хранителни елементи да се усвоят по-добре. Киселините и мазнините въздействат и на стомашните сокове, и на самите хранителни вещества. Витамин А например е мастноразтворим.
Смесвайте дресинга предварително в малко бурканче. Първо, може да остане и е добре да бъде съхранен в съд, който се затваря, и второ – с разтръскване на бурканчето съставките ще се смесят идеално. Рецептата на Джейми е мазнина:киселина = 3:1. Мазнината и киселината е по избор – зехтин или друга сурово пресована мазнина и оцет (винен, ябълков, балсамов), лимонов сок, сок от лайм. Когато се смесят, киселината отива на дъното и се вижда горе-долу съотношението. Добавяме сол и черен пипер и здравата разтръскваме, задължително още веднъж преди овкусяването.
Когато основният дресинг е готов, може да надграждаме вкуса с дижонска горчица, кисело мляко, сухи подправки и каквото обичаме като вкус. Много е важно да не прекаляваме с дресинга. Той не бива да потиска вкусовете на салатата, а да ги подчертава. По-малко, по-добре.
И така, готови сме със суровата салата в купата и имаме намерение скоро да я поднесем. Тръскаме дресинга, поливаме и, най-добре с ръце, внимателно я объркваме с движение нагоре във въздуха, все едно оправяме къдрици. Така пазим височината и обема на нашата салата. Загребваме с две ръце и слагаме по чиниите.
Източник: You tube канала на Джейми Оливър – FoodTube
Автор: Мария Алексиева
Поредна благотворителна инициатива на старозагорските младежи от ГЕРБ За поредна година младежите от ГЕРБ в…