[ad id=“263680″]
През селото минава река Канина.
Според преданията, основаването на Ковачевица се свързва със заселници от Велико Търново и по-късно от Костурско, които донесли строителния занаят. Говори се, че името на селището идва от вдовицата на местния ковач, която наричали Ковачевица. След като мъжът ѝ починал, тя продължила работата му заедно с децата си. Хората казавали: “Отиваме при Ковачевица“. Постепенно този израз добил нов смисъл и обединил всички махали наоколо.
[ad id=“225664″]
По време на Възраждането Ковачевица е просветен център. Селото е било и един от центровете на Вътрешната македоно-одринска революционна организация в края на XIX и началото на ХХ век.
Заради типичната си архитектура Ковачевица е обявено за исторически и архитектурен резерват. Къщите са почти изцяло изградени от камък, включително и покривите, като само при най-високите последният етаж е от дърво. Сградите са дву- и триетажни с издадени горни катове. Построени са през XVIII век. В приземния етаж на типичната ковачевска къща са били помещенията, в които са се отглеждали животните и се е складирала храната. На горния етаж са се намирали жилищните помещения.
Сред интересните обекти за посещение в селото е църквата „Св. Никола”, построена през 1847 г. През 1900 г. към нея е изградена четириетажна камбанария.
В селището са снимани няколко български филма, като “Мера според мера“, “Мъжки времена“ и др.
[ad id=“225664″]
Село Ковачевица е подходяща дестинация за любителите на селския туризъм и спокойствието. Те могат да се разхождат из тесните калдъръмени улички, да отседнат в типична ковачевска къща,и да се насладят на красотата и спокойствието на Родопите. В селото има множество къщи за гости и заведения за хранене, където туристите могат да опитат традиционни български ястия.