[ad id=“225664″]
В проучване, публикувано в списание Fertility and Sterility, изследователите интервюирали около 2000 жени относно това колко време им е отнело, за да забременеят.
При жени на възраст 35 и повече години с партньори на 45 години и повече им отнело пет пъти повече време от на жени, чиито партньори са на 25 и по-малко години.
Изследователите проучили и въпроса как стоят нещата при жени, забременели на 25 и по-малко години с партньори на 45 и повече години. Отново резултатите показали, че на тези двойки им отнело четири пъти повече време да забременеят, което означава, че възрастта на мъжа е също важен фактор независимо от възрастта на жената.
[ad id=“263680″]
Разликата е наистина голяма. Нивата на естрогена при жената рязко спадат, веднага щом тя достигне определена възраст и това спадане е необратимо. Нивата на тестостерона при мъжа
спадат след 25-годишна възраст, но нивата му никога не спадат толкова ниско колкото нивото на сексуалния хормон при жените.
Другата причина е, че жените на определена възраст навлизат в период на менопауза, а мъжете обикновено произвеждат сперма през целия си живот. Ето затова не е необичайно, много възрастни мъже да имат деца.
С напредването на възрастта намалява производството на естроген при жената, намалява и способността й да зачева. Увеличава се също така риска от генетични проблеми при бебето. При мъжете с напредването на възрастта намалява производството на тестостерон, съответно намалява и способността за оплождане. Повишава се шансът възрастните мъже да имат деца с генетични проблеми.
Само фактът, че мъжът може да произвежда сперма, не значи сам по себе си, че тази сперма е
качествена. С напредването на възрастта обема, подвижността на сперматозоидите и качеството на спермата като цяло се влошава.
През 2001г. сп. Fertility & Sterility публикува един от най-големите, правени до днес, прегледи относно мъжката фертилност. Според него спермата на мъжете между 30 и 50 години се влошава, като средните показатели са следните: около 30% влошаване в обема на спермата, 37% по-бавни сперматозоиди и пет пъти по-голяма вероятност сперматозоидите да са деформирани. Формата на сперматозоидите е важна, понеже има връзка с генетичното съдържание. При сперма с голям брой деформирани сперматозоиди, рискът от генетични аномалии се повишава.
Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни, съобщиха за ЗАРАТА Старозагорци…
Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…