През първото десетилетие на сегашния век мобилните телефонни услуги навлязоха така широко в бита на българина, че бързо се забрави времето, когато те бяха сензационна техническа новост, достъпна само за отбрани хора.

Всъщност, мобилните телефони от първо поколение, така наречените “мобифони” започнаха да се използват в България в началото на 90-те години. В края на миналия век стойността на най-елементарния мобифон и на таксите събирани от единствения мобилен оператор бяха така високи, че бе немислимо не само редовия българин, но и магистратите да си позволят да си закупят и ползват.


Едва през 2000 г., по служебен път някои от магистратите бяха снабдени с апарати и сключени за служебни цели абонаментни договори. Преди това, в разговори с колеги сме си споделяли дали един ден бихме могли и ние да се ползваме от чудото на съвременните технологии. По време на такъв разговор, през паметната жанвиденова зима на 1996-1997 г. , когато месечните заплати на съдиите се движеха около 10-15 долара, а хиляди огладнели клошари обикаляха по улиците на всеки български град, колежката Т. Гьонева сподели за потресла я случка, на която е станала свидетел:

“Прибирах се вечер от работа и на път за вкъщи пред мен вървеше дрипаво облечен клошар. Сплъстените му дълги коси, брадясало, с месеци небръснато лице и отвратителната миризма, която излъчваше, говореха за човек, който от много време не познава водата. Спря се пред един контейнер за смет и започна трескаво да бърка в него и да вади остатъци от храна, които да пъха
в торбите, които носеше. Внезапно изпод дрехите му се разнесе популярна мелодия. Той се изправи, бръкна във вътрешния джоб, извади мобифон, включи го и спокойно започна да обяснява нещо. Аз подминах изумена и дълго не можах да се опомня с мисли кой от нас двамата е по-беден – магистратът ли, за който мобифонът е далечна непостижима мечта, или клошарът, за който се оказа, че това е една частица от ежедневието”.

Стефан Саранеделчев

ЗАРАТА ви запознава със Стефан Саранеделчев – казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част)  преминава в Стара Загора, откъдето са и интересните истории, разказани в книгите му. Четете ТУК

 

 

Красимира Янкова

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

6 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

7 часа ago