Георги Раковски е един от основоположниците на българското национално-освободително движение и ключова фигура в борбата за независимост. Той е известен със своето пламенно слово, организаторски умения и визия за свободна България. Ето седем факта за него, които може би не знаете:
Георги Раковски, както е известен днес, е роден през 1821 г. в град Котел под името Съби Стойков Попович. По-късно той приема името Георги в знак на своята революционна дейност и национална идентичност.
Раковски е учил право в Цариград, където получава възможност да се запознае с политическите и правните системи на Османската империя. Това образование му помага да разбере механизмите на управление и да формулира своите идеи за национално освобождение.
През 1841 г., едва 20-годишен, Раковски се включва в Таен български комитет, който си поставя за цел освобождението на България. Това е първата му значима стъпка в борбата за национална независимост.
През 1857 г. в Нови Сад Георги Раковски издава вестник „Българска дневница“, който става първият български революционен печатен орган. Чрез него той популяризира идеите за свобода и независимост сред българите.
През 1862 г. Раковски организира Първата българска легия в Белград. Това е първата въоръжена формация, съставена от българи, подготвена да се включи активно в борбата срещу Османската империя. Легията става школа за бъдещи революционери като Васил Левски и Стефан Караджа.
Освен революционер, Раковски е и изследовател на българската култура. Той събира и публикува народни песни, легенди и обичаи, вярвайки, че националната идентичност е основа за свободата на един народ.
Георги Раковски умира през 1867 г. в Букурещ, далеч от родината си, и в бедност. Въпреки това, неговото наследство остава живо и вдъхновява поколения българи да се борят за национална независимост.
Георги Раковски е не само революционер, но и визионер, който полага основите на българското национално движение. Неговата смелост, интелект и отдаденост го превръщат в една от най-възхитителните фигури в българската история. Делото му продължава да служи като пример за патриотизъм и борба за справедливост.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…