Categories: Носталгия

75 години памет за войводата Димитър Маджаров – спасителят на тракийските българи

На 25 ноември 1945 година умира Димитър Маджаров – една от емблемите на национално-освободителните борби на българите в Тракия и Македония.

Наричан от сподвижниците си Маришки, той е един от големите български войводи на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Вътрешната тракийска революционна организация. Родом от село Мерхамли (днес Пеплос, Гърция), Софлийско, Маджаров влиза във ВМОРО, където основно се занимава с набиране на оръжие. По време на Илинденско-Преображенското въстание става четник в Малкотърновско и Лозенградско. През 1907 година вече е част от агитационната чета на Стамат Икономов в Малкотърновско.

След Хюриета в 1908 година Маджаров е един от последователите на Яне Сандански. Основава в Мерхамли клуб на Народната федеративна партия (българска секция). При избухването на Балканската война в 1912 година отива доброволец в Македоно-одринското опълчение и служи във 2-ра рота на Лозенградската партизанска дружина на Михаил Герджиков.

През есента на 1913 година, когато се оттеглят българските войски, застава начело на чета, която заедно с четата на Руси Славов, защитава българското население в Дедеагачко и Гюмюрджинско. През септември двете чети разбиват турски конвои между Дедеагач и Фере и спасяват повече от 12 000 български бежанци. В тази спасителна акция много от тях намират смъртта си, а спомените разказват, че река Арда е текла мътна и кървава за ужас пред очите на очевидците.

След края на Първата световна война Георги Калоянов, Димитър Маджаров и Петър Чапкънов сформират първата чета на ВТРО за действие в Западна Тракия и Родопския край. Член е на Управителното тяло на ВТРО и сред делегатите, избран от Тракийската организация, в състава на българската делегация на Парижката мирна конференция, довела до сключването на Парижкия мирен договор от 1947 година.

Димитър Маджаров издъхва на 62 години в град Кърджали. До гроба му днес се издига бяла мура – в памет на легендарния войвода. Тя е донесена специално от района на Маджарово, където е водил едни от най-тежките сражения.

В знак на признателност, през 1959 година тогавашното село Дупница, където през 1913 г. закриляните от четата на Маджаров тракийски бежанци от Беломорието преминават с много жертви граничната река Арда, е преименувано на Маджарово.

Памет за големия българин Димитър Маджаров има и в Антарктика, където морски нос на остров Анвер носи името на славния тракийски войвода.

Публикувано със съгласието на Faktor.bg

 

Ваня Русева

Share
Published by
Ваня Русева

Recent Posts

Въпреки решението на общинския съвет. Пенчо Милков е удължил договора на „Еърпорт Русе“ за местното летище

Кметът на Русе, Пенчо Милков, е заобиколил решението на местния общински съвет и еднолично е…

35 минути ago

Отдел „Култура“ временно e с нов адрес

Отдел „Култура“ временно e с нов адрес поради ремонта на сградата на Община Стара Загора,…

38 минути ago

Няма доказателства. Прокуратурата се отказа да търси магистрати, замесени в аферата „Осемте джуджета“

Прокуратурата е прекратила основното досъдебно производство по аферата „Осемте джуджета“, съобщи сайтът „Лекс“ в петък.…

47 минути ago