Хисаря- топли минерални извори и чист планински въздух

Първите данни за Хисар датират от 4-3 век преди новата ера. Града е основан преди 17 столетия от Римския император Диоклециан, установил се тук заради безценните минерални води.
Те са причина тук да си дадат среща различни народи и цивилизации, които са оставили ценни образци от своята материална и духовна култура. През годините заселници са траки, римляни, славяни, българи – привлечени от уникалното съчетание на минерални извори, климат, природни дадености, местна флора и фауна. Оценили лечебните качества на минералните извори римляните издигнали на това място един от най-големите си градове с имe Диоклецианопол.  През 293 г. при император Диоклециан античното селище при Хисаря, получава статут на град. Тогава започва укрепването на Диоклецианопол със здрава каменна стена.

Град Хисаря се намира в Централна България, под южните склонове на Средна гора. Намира се в Област Пловдив и е в близост до град Карлово. Природните богатства и уникалните минерални извори са тези които привличат туристите днес.
В град Хисаря има термалното находище от 22 извора, разположени в малък район, с различна физико-химична характеристика и температура, с доказани лечебни качества. Всеки извор има различна температура на водата.

Минералната вода от извор „Момина баня“ е с най-високо съдържание на радон и температура 47 градуса, което я прави подходяща за лечението на бъбречно-урологични заболявания и заболявания на опорно-двигателния апарат. Водата е слабоминерализирана, без цвят и мирис и с приятен вкус.
Името на „Момина баня“ се свързва с една легенда от Средновековието, според която дъщерята на местния управител обичала да се къпе в извора извън крепостните стени. Но веднъж градът бил нападнат от врагове и портите на крепостната стена се затворили. Болярската дъщеря и приятелките й останали при извора. За да не ги заловят в плен, те предпочели да се удавят в топлия извор.

„Камилите“ се нарича най-голямата порта на Хисарската крепост. Тя е с внушителни размери и представяла южния вход на древния Диоклецианопол. Височината на портата е 13 м. До Камилите видният наш писател и поет Иван Вазов, възхищавайки се на прекрасната гледка, написва стихотворението “Отечество любезно”!

Минерален извор „Момина сълза
Изворът е разположен в югозападния край на крепостната стена и е характерен символ на града.
Там са открити и запазени римски терми. Там са останките на три римски бани. В парк „Момина сълза“ се намира голям римски балнеолечебен комплекс, запазен почти до покрив. До извора се намира още и работеща минерална баня.

Римска гробница – гр. Хисаря
Най-голямата и най-интересната от всички гробници, открити до сега в района на Хисаря.
Гробницата се намира на около 300 м югозападно от крепостната стена в естествения парк “Славеев дол” и в близост до минерален извор „Момина сълза“. Впечатлява с красивата си подова мозайка, наподобяваща на пъстроцветен килим.

Град Хисаря разполага с множество хотели, квартири и къщи за гости. Ако все още се чудите къде да прекарате ваканция си или искате да релаксирате през уикенда, Хисаря е вашето място.