Няма българин, който не чувал за връх Шипка. Нашите сънародници го асоциират с епичните Шипченски боеве по време на Руско-турската освободителна война и Паметника на Свободата.
Всъщност отбраната на Шипченския проход се води на три връха – Св. Никола, Орлово гнездо и Шипка.
Върхът, на който е построен монумента се намира в Стара планина, на изток от прохода и се издига на 1326 метра надморска височина. Сега той се нарича Шипка.
Малко известен факт обаче е, че съществува…още един връх със същото име.
Той е висок 1232 метра и е разположен на запад от Шипченския проход и на север от главното било. На този връх се е намирало главното командване при отбраната на прохода и именно за него Иван Вазов е написал прочутата си ода „Опълченците на Шипка“.
Защо на практика съществуват два върха с името Шипка?
Не се знае колко истина и колко мит се съдържа в тази история.
Този връх, на който е построен Паметникът на Свободата се е наричал Свети Никола. По времето на социализма е преименуван. През 1951 му е дадено името връх Столетов. Наречен е така в чест на руския генерал Николай Столетов, командир на Шипченския отряд, включващ и Българското опълчение. Някои смятат, че между първото и второто име на върха съществува приемственост – т.е. малкото име на генерал Николай Столетов произхожда от името на светеца Никола.
Говори се, че през 1964 година Съветският съюз изразил несъгласие върхът да се нарича на царски генерал, поддръжник на император Александър II.
Поради това през 1977 година българското управление отново преименува върха, наричайки го Шипка ,по името на прохода. Но връх с такова име вече съществува. По тази причина върхът, който първоначално носил името Шипка, бил наречен Малка Шипка.